
200 mln zł przeznaczy na projekty badawcze o charakterze aplikacyjnym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach trzeciej i ostatniej edycji Programu Badań Stosowanych. Konkurs dla naukowców i przedsiębiorców ruszy 18 grudnia.
Program Badań Stosowanych został stworzony, aby wspierać naukę i przemysł w zakresie badań stosowanych. "Jego celem jest wzmocnienie współpracy pomiędzy jednostkami badawczymi i przedsiębiorcami zainteresowanymi zastosowaniem wyników badań w prowadzonej działalności gospodarczej, a także zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki poprzez wykorzystanie wyników badań naukowych" - poinformował NCBR w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie.
Program obejmuje dwie tzw. ścieżki programowe. Jak podają organizatorzy, ścieżka A finansuje prowadzenie prac podejmowanych w celu zdobycia wiedzy w określonej dziedzinie nauki, mającej zastosowanie praktyczne, natomiast ścieżka B ma na celu wsparcie badań pozwalających na osiągnięcie z góry założonych celów praktycznych poprzez zastosowanie nowych rozwiązań w określonych branżach. Zadaniem wnioskodawcy jest wybrać, w ramach której ścieżki składa projekt.
W obu ścieżkach można składać projekty z następujących dziedzin: nauki chemiczne, geologia, górnictwo i budownictwo, technologie informacyjne, elektronika, automatyka i robotyka, energetyka i elektrotechnika, materiały i technologie materiałowe, mechanika i transport, nauki medyczne i farmaceutyczne, nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne oraz interdyscyplinarne.
Jak zapewniają organizatorzy, wyłonione zostaną innowacyjne projekty, których wykonawcy będą mogli w przyszłości kontynuować prace, realizując prace rozwojowe oraz przygotowując ich wyniki do wdrożenia w przemyśle.
W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy i jednostki naukowe prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe, z zastrzeżeniem, że przedsiębiorcy mogą występować o finansowanie badań tylko wraz z jednostką naukową.
Centrum sfinansowało w poprzednich edycjach programu w sumie 331 projektów w łącznej kwocie blisko 1 mld zł.
Wnioski w ostatniej edycji można składać do 31 stycznia 2014 r.
PAP - Nauka w Polsce
mrt/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.