NCBR: 1 mld zł na rozwijanie zdolności badawczych firm i jednostek naukowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło nabór na wsparcie przedsiębiorstw i jednostek naukowych w rozwijaniu ich zdolności badawczych i wykorzystywaniu zaawansowanych technologii - poinformowało we wtorek NCBR. Budżet konkursu wynosi 1 miliard złotych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”, finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Nabór wniosków o dofinansowanie projektów rozpocznie się 1 lipca, a zakończy 30 września 2025 r.

Całkowity budżet konkursu wynosi 1 miliard złotych. Połowa z tej kwoty zostanie przeznaczona na dofinansowanie projektów konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a reszta - na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw. Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 150 mln zł na cały projekt.

NCBR podało, że nabór skierowany jest do konsorcjów planujących realizację projektów z zakresu prac badawczo-rozwojowych, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw.

Jak przekazało, realizacja modułu B+R jest obowiązkowa dla konsorcjum, w skład którego wchodzi duży przedsiębiorca lub organizacja badawcza. Dla konsorcjum bez takich podmiotów, obowiązkowym modułem jest B+R lub wdrożenie innowacji. Pozostałe moduły mogą być realizowanie w zależności od potrzeb i specyfiki projektu.

"W ogłoszonym naborze kluczem jest współpraca między różnymi podmiotami – zarówno sektorem biznesu, jak i światem nauki. Wspólne działania pozwolą na wymianę wiedzy, doświadczeń i zasobów, co w efekcie przyczyni się do osiągnięcia lepszych rezultatów. Synergia wynikająca z takiej współpracy przyniesie korzyści wszystkim zaangażowanym stronom" - podkreślił, cytowany w komunikacie, dyrektor NCBR Jerzy Małachowski.

NCBR zostało powołane w 2007 r. do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Ma wspierać polskie jednostki naukowe i przedsiębiorstwa w tworzeniu i wdrażaniu wyników badań. (PAP)

fos/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera