NCBR przyznał 250 mln zł na badania stosowane

Ponad 80 projektów otrzyma prawie 250 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach rozstrzygniętej drugiej edycji Programu Badań Stosowanych. Trzeci i ostatni konkurs NCBR ogłosi jeszcze w tym roku.

Program Badań Stosowanych jest skierowany do jednostek podejmujących działania badawcze o charakterze aplikacyjnym. Finansowane w ramach programu prace polegać mają na opracowaniu oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań bazujących na wynikach badań naukowych.

„W konkursie złożono aż 1483 wniosków na kwotę blisko 4 mld złotych. Najwięcej projektów dotyczyło technologii materiałowych, nauk biologicznych, a także nauk informatycznych” – informuje na swojej stronie internetowej NCBR.

Dzięki dofinansowaniu zrealizowane zostaną m.in. projekty: „Modułowa kapsuła ratunkowa do ewakuacji poszkodowanych”, „Wewnątrzgałkowy implant soczewki oka ludzkiego”, „Wirtualny tłumacz komunikacji migowej”, „Poprawa jakości życia człowieka przez zmniejszenie drgań i hałasu sprzętu gospodarstwa domowego”.

Rozstrzygnięty konkurs jest już drugim z trzech naborów w Programie Badań Stosowanych, który od 2012 roku wspiera naukowców i przedsiębiorców. Budżet całego programu wynosi 1,2 mld. Trzeci i ostatni konkurs zostanie ogłoszony jeszcze w 2013 roku.

Dofinansowanie zdobyć mogą projekty obejmujące: badania, służące uzyskaniu nowej wiedzy, mającej konkretne zastosowania praktyczne; badania przemysłowe, a także techniczne studia wykonalności na potrzeby prac rozwojowych. W konkursie mogą wziąć udział jednostki realizujące badania stosowane z różnych dziedzin nauki oraz branż przemysłu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera