NANONET - nanotechnologia na nowo

Przybliżenie internautom świata "nano", rozwój przedsiębiorczości opartej na nowych technologiach, upowszechnianie badań w obszarze nanotechnologii - to zadania, które spełnia Fundacja Wspierana Nanonauk I Nanotechnologii NANONET .

Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET kandyduje - w kategorii Instytucja Pozanaukowa - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Fundacja, w której działają wolontariusze z całej Polski, chce być źródłem rzetelnych informacji umożliwiających wszystkim poznanie świata "nano". Działalność popularyzatorska pasjonatów rozpoczęła się w 2006 r., gdy ruszył specjalny portal o tematyce nanotechnologicznej, www.nanonet.pl . Obecnie jest on jednym z największych w Polsce internetowych mediów przekazu o nanotechnologii. Fundację NANONET powołano do życia w roku 2009.

"Portal nanonet.pl istnieje już 7 lat, z każdym dniem zyskuje nowych czytelników, jak również i aktywnych wolontariuszy" - zaznaczają w zgłoszeniu przedstawiciele fundacji. Wyjaśniają, że istotnym elementem działania Fundacji jest tworzenie newslettera, który trafia do paru tysięcy odbiorców z Polski, ale także z innych miejsc na świecie.

NANONET w 2013 r. uczestniczył w Nocy Nauki w Opolu (podczas XI Opolskiego Festiwalu Nauki), gdzie wygłoszono wykład "Nanotechnologia a żywność". Wolontariusze fundacji wzięli też udział w XVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki, gdzie przeprowadzili 9 wykładów na tematy dotyczące nanotechnologii. Mówili m.in. o "atomach programowalnych", "chłodzeniu światłem" czy o związkach nanotechnologii i żywności. NANONET w Parku Wiedzy XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zaprezentował m.in. doświadczenia związane z nanotechnologią w tym działanie ferrofluidu oraz efekt lotosu.

Poza tym 10 kwietnia 2013 roku w Warszawie Fundacja NANONET zorganizowała pierwsze seminarium nano, pt. „Wstęp do nanotechnologii - perspektywy rozwoju w Polsce”. Seminarium odbyło się w pierwszy dzień XV Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2013.

W poprzednich latach NANONET organizował m.in. wirtualną konferencję „Zaawansowane technologie przyszłością Polski w Unii Europejskiej. Wirtualna Konferencja dla studentów i doktorantów uczelni polskich” (listopad 2009 r.). Konferencja ta skierowana była głównie do studentów i doktorantów, którzy mieli podczas niej szansę prezentacji własnych wyników badawczych, osiągnięć oraz pomysłów.

W ramach działań fundacji opracowano również NEL – internetowy kurs poświęcony zaawansowanym technologiom. Wykłady dotyczące nanotechnologii prowadzili specjaliści z uczelni oraz z firm.

Fundacja NANONET stworzyła też Wirtualną Giełdę Kooperacyjną nanoBroker (www.nanobroker.org), która jest platformą wymiany informacji między nauką a biznesem.

"Nasza działalność cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Gdy obecni jesteśmy na różnego rodzaju konferencjach, warsztatach, seminariach, czy festiwalach nauki zawsze słyszymy ciepłe słowa. Sporo osób zadaje nam pytania: Jak Wy to wszystko robicie? Jak Wy to organizujecie? Jak udaje Wam się połączyć działalność popularyzatorsko-naukową w Fundacji NANONET z pracą naukową? Skąd czerpiecie tyle pozytywnej energii?...etc. Jesteśmy zapraszani do różnych komitetów naukowych konferencji, jak też i do zespołu organizacyjno-naukowego. Bardzo wiele osób docenia to, co robimy, nasze działania, realizacje naszych pasji" - piszą w zgłoszeniu przedstawiciele NANONET.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera