Wolontariat jest korzystny dla zdrowia

Wolontariusze cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i dłużej żyją - wynika z analizy przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców i opublikowanej w czasopiśmie "BMC Public Health".

Badacze z University of Exeter Medical School (W. Brytania) dokonali przeglądu wyników dotychczasowych badań nad ludźmi udzielającymi się w wolontariacie i stwierdzili, że wolontariusze rzadziej cierpią na depresję, odczuwają większą satysfakcję z życia i wyższy poziom dobrostanu psychicznego. Ponadto dobroczyńcy zazwyczaj żyją dłużej niż pozostali, mniej aktywni społecznie obywatele.

Mechanizm stojący za pozytywnymi efektami wolontariatu nie jest do końca znany. Niektórzy uważają, że korzyści związane ze zdrowiem fizycznym wynikają z faktu, że wolontariusze spędzają więcej czasu poza domem. Jednak w rzeczywistości sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana, gdyż rezultaty badań sugerują, iż wpływ wolontariatu na lepszą jakość życia zanika, jeśli wolontariusze nie czują, że dostają coś w zamian za swoje zaangażowanie, a swoje działania zaczynają postrzegać w kategoriach ciężaru, a nie dobrowolnej, altruistycznej aktywności.

Statystyki pokazują, że obecnie dorośli wolontariusze stanowią 22,5 proc. populacji Europy, 27 proc. ludności Stanów Zjednoczonych i 36 proc. obywateli Australii. Rządy wielu krajów od kilku lat promują programy oparte na wolontariacie, nawołując do wspierania działalności na rzecz społeczeństwa.

Dzięki wynikom niniejszych badań wiadomo, że wolontariat może przyczynić się nie tylko do poprawy sytuacji innych ludzi, ale również do osobistego szczęścia i polepszenia stanu zdrowia. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera