Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
08.05.2022 aktualizacja 08.05.2022

W Instytucie Psychologii UJ szkolenia o pomocy uchodźcom wojennym

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Instytut Psychologii UJ organizuje bezpłatne warsztaty dla wolontariuszy z polskimi i zagranicznymi ekspertkami z zakresu pomocy uchodźcom wojennym. Zajęcia odbędą się 12 maja oraz 19-20 maja w Krakowie.

„Widzimy, jak wiele osób chce zaangażować się w pomoc. Dlatego wykorzystujemy nowoczesną wiedzę psychologiczną, aby uczyć i podpowiadać, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób” – napisała w komunikacie przesłanym do mediów prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ.

„Jesteśmy przede wszystkimi jednostką badawczą i dydaktyczną. Od samego początku prowadzimy Punkt wsparcia ofiarom rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – napisała prof. Gruszka-Gosiewska. Jak podkreśla, Instytut kształci też przyszłych psychologów praktyków. „Stąd idea, aby przygotowywać rzetelnie osoby wolontariackie do pracy, która ich czeka. Entuzjazm jest bardzo ważny, ale nie zawsze wystarcza, gdy chcemy pomagać na dłuższą metę” - dodała.

Wszystkimi inicjatywami Instytutu opiekuje się specjalny zespół, którym kierują – prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz oraz prof. Bernadetta Izydorczyk, Konsultant Krajowa w dziedzinie Psychologii Klinicznej.

W połowie maja Instytut Psychologii UJ będzie gościł dr Rony’ego Bergera z Center for Compassioante Mindful Education (Uniwersytet w Tel Awiwie). „Dr Berger jest starszym psychologiem klinicznym, uznanym na arenie międzynarodowej ekspertem w zakresie przygotowania psychologicznego do następstw terroryzmu i innych poważnych katastrof, a także redukcji uprzedzeń wśród grup etnicznych pozostających w konflikcie. Bardzo cieszymy się, że będziemy gościć go w naszym Instytucie” – czytamy w komunikacie.

Dr Berger współpracował m.in. z prof. Philipem Zimbardo oraz organizacjami takimi jak m.in. FEMA, Czerwony Krzyż, CDC, DMHAS, WHO, UNICEF, UNHCR, EU i UNOCA oraz kierował delegacjami humanitarnymi w następstwie konfliktów etnicznych i terroryzmu w Izraelu, Palestynie, Sri Lance, Tajlandii, Tanzanii i Kongo. W Krakowie przeprowadzi dwa bezpłatne warsztaty – dwudniowe dla profesjonalistek zawodowo zajmujących się pomocą i opieką zdrowotną oraz jednodniowe dla wolontariuszy. Oba odbędą się w języku angielskim.

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji można znaleźć na stronie: www.psychologia.uj.edu.pl/ua

PAP - Nauka w Polsce

uka/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022