Gdy jeden z wilków opuszcza watahę, wycie pozostałych członków grupy nie jest oznaką stresu, lecz świadczy o jakości relacji pomiędzy zwierzętami - informuje pismo "Current Biology".
Naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Austria) obserwowali zachowania dziewięciu zwierząt z austriackiego Centrum Badań Wilków. Gdy jednego z członków grupy wyprowadzano na spacer, reszta grupy zawsze wyła.
By lepiej zrozumieć to zachowanie, badacze zaczęli mierzyć poziom hormonów stresu u wilków, a także analizować, jakie są między nimi relacje oraz które osobniki dominują. Gdy jeden z wilków wyprowadzany był przez opiekuna na spacer, naukowcy nagrywali zachowania każdego z pozostałych zwierząt.
Zaobserwowano, że wilki wyły częściej, jeżeli na spacer wychodził osobnik, z którym miały lepsze relacje oraz wówczas, gdy był to wilk o wyższej pozycji w hierarchii. Wycie nie było jednak związane z podwyższonym poziomem kortyzolu.
"Informacje te sugerują, że wycie nie jest po prostu odpowiedzią na stres wynikający z separacji, lecz że ma szerszy kontekst społeczny - służy utrzymaniu kontaktu i być może ma pomóc ponownie połączyć się z resztą watahy" - mówi współautorka badań Friederike Range.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.