Szakal złocisty w futrze letnim, mat. prasowe, fot. Martin Steenhaut

„Ludzka tarcza” chroni szakale przed wilkami

Obecność ludzi - których unikają wilki - może sprzyjać ekspansji szakali złocistych w całej Europie - informują badacze w „Nature Ecology & Evolution”. Teoretycznie aż 75 proc. naszego kontynentu posiada warunki, w których szakale mogłyby się zadomowić.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Białowieża/ Naukowcy odłowili wilka, który od kilu miesięcy pojawiał się w miejscowości

    Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży (Podlaskie) odłowili w środę wilczycę, która od kilku tygodni pojawiała się w tej miejscowości. Zrobiono to, bo z badań wynika, że wilczyca np. atakowała psy. Władze gminy prosiły wcześniej mieszkańców o zapewnianie bezpieczeństwa psom.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Monitoring wilka w północno-zachodniej Polsce – w bliskich planach podpisanie porozumienia

    Gdzie na Pomorzu są wilcze watahy i ile osobników, choć w przybliżeniu, zamieszkuje te tereny - to pytania, na które odpowiedź ma pomóc wprowadzenie monitoringu tego gatunku za pomocą mobilnej aplikacji. Zainteresowane instytucje planują podpisanie w tej sprawie porozumienia.

  • Wilk po wypadku wrócił do Kampinoskiego Parku Narodowego

    Potrącony przez samochód wilk Kampinos - po ponad dwóch miesiącach rehabilitacji - powrócił do Kampinoskiego Parku Narodowego - poinformowała PAP dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

  • Życie

    Potrącony przez samochód wilk Kampinos wraca do zdrowia

    Potrącony przez samochód wilk Kampinos wraca do zdrowia w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Leśnictwie Napromek (Nadleśnictwo Olsztynek). Genetycy z UW ustalili, że wilk jest potomkiem pary rodzicielskiej z Kampinoskiego Parku Narodowego.

  • Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk 09.03.2015
    Życie

    Wilk uratowany przez leśników zaadaptował się na wolności

    Uratowany przez mazurskich leśników i wypuszczony przez sześcioma tygodniami do lasu wilk Napromek radzi sobie na wolności - poinformowali przyrodnicy. Wyposażony w nadajnik GPS drapieżnik podąża obecnie na zachód w poszukiwaniu partnerki i wolnego terytorium.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Eksperci w Senacie rozmawiali o ochronie wilka

    Wilka trzeba chronić - uznali naukowcy, leśnicy i myśliwi, uczestnicy konferencji "Przyszłość wilka w Polsce" w Senacie. Każda z tych grup ma jednak inną wizję ochrony. Eksperci zgodzili się, że w Polsce nie ma jednolitego systemu monitoringu populacji wilka.

  • Wilk wyje z troski

    Gdy jeden z wilków opuszcza watahę, wycie pozostałych członków grupy nie jest oznaką stresu, lecz świadczy o jakości relacji pomiędzy zwierzętami - informuje pismo "Current Biology".

  • Po latach nieobecności wilki powróciły do lasów woj. pomorskiego

    W lasach woj. pomorskiego może żyć 30-35 wilków; najwięcej w rejonie Człuchowa, Miastka i Malborka - wynika z informacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. W ub. roku drapieżniki te zagryzły kilkanaście zwierząt hodowlanych.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera