Dżdżownice pomogą poznać historię klimatu

Dżdżownice, a w zasadzie ich odchody, pomogą brytyjskim naukowcom w poznaniu klimatu sprzed tysięcy lat.

Dżdżownice wydalają kulki węglanu wapnia. To w nich, jak piszą na łamach „Geochimica et Cosmochimica Acta” naukowcy z uniwersytetów w Reading i York, zawiera się zapis dawnego klimatu.

„Te wapienne kulki umożliwią nam rekonstrukcję temperatur dla konkretnych odcinków czasu – to znaczy tych, z których pochodzą” - wyjaśnia dr Emma Versteegh z University of Reading.

Jak dodaje, taka rekonstrukcja klimatu z przeszłości jest niezwykle ważna dla tworzenia modeli zmian klimatu w przyszłości.

Jedna z metod zakładała trzymanie dżdżownic w różnych temperaturach i badanie poziomu izotopów w ich wydzielinach. Okazało się, że można z powodzeniem odczytać z nich temperaturę, w jakiej powstały.

„Istnieje dużo sprzecznych teorii, próbujących wyjaśnić, dlaczego dżdżownice wytwarzają te wapienne granulki. Tak czy inaczej, traktowano je głównie jako biologiczną ciekawostkę. Tym razem nasze badania dowodzą, że mogą one odegrać ważną rolę – pozwolą poznać klimat z przeszłości” - opisuje kierownik badań, prof. Mark Hodson z University of York.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera