
Sole litu są w stanie obniżyć ryzyko samobójstwa u osób cierpiących na zaburzenia nastroju o ponad 60 proc. w porównaniu z placebo - informuje "British Medical Journal".
Zaburzenia nastroju 30-krotnie zwiększają ryzyko samobójstwa. Leki normotymiczne, do których zaliczają się sole litu, a także neuroleptyki i leki przeciwpadaczkowe pomagają stabilizować nastrój, jednak nie poznano dotychczas dokładnie ich roli w zapobieganiu zachowaniom samobójczym - zauważają naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Przeanalizowali oni 48 badań, w których wzięły udział 6674 osoby. Podczas badań porównywano działanie litu, leków psychotropowych oraz placebo na leczenie długoterminowe osób z zaburzeniami jedno- i dwubiegunowymi.
Samobójstwa i ogólna umieralność były znacznie rzadsze wśród osób zażywających sole litu w porównaniu z grupą zażywającą placebo. Sole litu w większości przypadków okazywały się także skuteczniejsze w zapobieganiu samookaleczaniu się niż leki psychotropowe, różnica nie była jednak duża.
"Istnieją dowody na to, że sole litu redukują agresję i prawdopodobnie także impulsywność, co może częściowo wyjaśniać ich działanie. Zrozumienie mechanizmu leżącego u podstaw tej zależności może pomóc lepiej poznać neurobiologię zachowań samobójczych " - mówią badacze.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.