Pod koniec wieku część huraganów przeniesie się bliżej Europy

Pod koniec obecnego wieku część huraganów będzie się tworzyć na Atlantyku nie u wybrzeży Ameryki, ale bliżej Europy. Zachód naszego kontynentu może nieraz odczuć działanie żywiołu – czytamy w „Geophysical Research Letters”.

Huragany powstają z reguły nad zachodnimi, tropikalnymi wodami Atlantyku, po czym zmierzają ku północno-wschodnim wybrzeżom Ameryki.

Aby sprawdzić, jak będą się zachowywać w przyszłości, Reindert Haarsma z Holenderskiego Królewskiego Instytutu Meteorologicznego w De Bilt i jego współpracownicy przeprowadzili szczegółowe modelowanie klimatyczne dla lat 2094–2098. W swojej pracy uwzględniali m.in. temperatury wód oceanu i założyli, że pod koniec wieku emisja gazów cieplarnianych na Ziemi będzie znacznie mniejsza niż obecnie.

Przyszłe huragany będą się nadal formować w tropikalnej strefie Atlantyku, ale nieco bardziej na wschód niż teraz – twierdzą naukowcy cytowani przez serwis „New Scientist”. Za kilkadziesiąt lat okolica ta będzie sporo cieplejsza. Dostarczy atmosferze ciepła i wilgoci w ilości wystarczającej, by dać początek huraganowi.

W efekcie wiele z nich nie będzie uderzało – jak obecnie - na Stany Zjednoczone, lecz w kierunku Europy Zachodniej. Co prawda wichry stracą nieco na sile z chwilą, w której opuszczą strefę tropików, później jednak energii doda im wejście w obszary chłodne i wietrzne. Podobną reakcję żywiołu można było obserwować w przypadku huraganu Sandy w 2012 r. Z typowego huraganu, już po wejściu na ląd, Sandy skierowała się na północny zachód, gdzie pod wpływem zimnego powietrza z Arktyki zmieniła charakter, ewoluując w kierunku zimowej burzy.

Nowy model każe się spodziewać, że pod koniec wieku z Zatoce Biskajskiej średnia liczba huraganów wzrośnie od jednego nawet do sześciu rocznie.

Największa aktywność huraganów będzie przypadała od sierpnia do października, podobnie jak dziś. (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, groźniejszego wariantu małpiej ospy

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera