Ptaki oszukują obce samice za pomocą śpiewu

Śpiew samców zeberek prążkogardłych może zwieść nowopoznane samice, ale stałe partnerki potrafią wykryć podstęp - informują badacze z Wielkiej Brytanii i Francji na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Wykonywanie piosenek to wyczerpujące zajęcie dla ptaków, dlatego stanowi ono niezawodną metodę demonstrowania przez samca dobrej kondycji fizycznej, stanowiącej wabik dla potencjalnych partnerek seksualnych.

Naukowcy z University of Exeter (Wielka Brytania) oraz Université de Bourgogne (Francja) odkryli, że samce zeberek prążkogardłych, które nie odznaczają się zadowalającym stanem zdrowia, w obecności obcych samic śpiewają w taki sposób, aby zmylić je i wydać się im bardziej atrakcyjnymi kandydatami.

Jednak zeberki prążkogardłe nawet nie próbują udawać przy samicach, które je dobrze znają, bo wiedzą, że potrafią one się zorientować, że pieśń nie jest szczera i na jej podstawie ocenić rzeczywistą kondycję fizyczną samca.

"Każdy mężczyzna chce przedstawić się w dobrym świetle, kiedy spotyka atrakcyjną kobietę i nasze badanie pokazało, że ptaki nie są inne. Jednakże jak w przypadku wielu ludzi, wygląda na to, że samce zeberek prążkogardłych nawet nie próbują zwodzić znajomych samic" - komentuje dr Sasha Dall. (PAP)

ooo/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera