Gród na Ostrowie Lednickim przebadano przy pomocy metod geofizycznych

Szeroko zakrojone badania nieinwazyjne wczesnośredniowiecznego założenia grodowego na Ostrowie Lednickim (woj. wielkopolskie), jednego z ważniejszych ośrodków we wczesnych etapach formowania się polskiej państwowości, przeprowadzono w ramach międzynarodowego projektu naukowego.

"Stratygrafia wybranych grodów najstarszego państwa Przemyślidów i Piastów w świetle porównawczych badań nieinwazyjnych" - to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. W czasie prac zastosowano urządzenia będące własnością tej ostatniej instytucji, które obsługiwał dr Roman Křivánek. Czeski badacz wykonał również interpretacje map geofizycznych.

To już kolejne prace geofizyczne przeprowadzone w tym miejscu. Wcześniejsze prowadzone były w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Dopiero obecne, wykonane w czasie ostatnich trzech lat, objęły swym zasięgiem duży obszar wyspy – w sumie ponad 3 ha. Zastosowano dwie metody: magnetometryczną i elektrooporową.

"Badaniom magnetometrycznym poddano większość dostępnego obszaru grodu – z wyjątkiem pokrytego dachem palatium oraz przedgrodzie i wybrane miejsca na zachodnim brzegu jeziora" – wyjaśnia Arkadiusz Tabaka, kustosz w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Oddział Wczesnopiastowska Rezydencja na Ostrowie Lednickim).

Badaczom udało się potwierdzić kolejne ślady intensywnego osadnictwa w północnej części przedgrodzia - obok miejsca wcześniejszych prac wykopaliskowych, w trakcie których odkryto m.in. pozostałości o charakterze mieszkalnym. Natomiast wzdłuż zachodniego brzegu uchwycono relikty konstrukcji kamiennych – zapewne fragmenty drogi lub wzmocnienia umocnień brzegu. Metody nieinwazyjne pomogły również umiejscowić hipotetyczne miejsce, w którym znajdowała się brama – w południowej części umocnień grodowych.

Badania w ramach tego projektu będą kontynuowane w 2013 roku, zarówno na terenie wyspy, jak i w obrębie innych grodziskach Wielkopolski.

Ostrów Lednicki to hipotetyczna rezydencja Dąbrówki – żony Mieszka I. Być może tutaj urodził się pierwszy polski król – Bolesław Chrobry. Na terenie grodu znajdował się zespół pałacowo-sakralny, łącznie z kamiennym palatium, do którego przylegała kaplica. Tuż obok położony był kościół grodowy. Świetność miejsca przypada na X-XI wiek.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera