Historia i kultura

Prof. Wyrwa: Ostrów Lednicki najpewniejszą lokalizacją chrztu Polski

Ostrów Lednicki, 20.09.2020. Jezioro Lednica. PAP/Archiwum Kalbar
Ostrów Lednicki, 20.09.2020. Jezioro Lednica. PAP/Archiwum Kalbar

Ostatnie badania potwierdziły, że to Ostrów Lednicki jest najpewniejszą lokalizacją chrztu księcia Mieszka w 966 roku – powiedział PAP dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa. W czwartek obchodzone jest Święto Chrztu Polski.

Przyjmuje się, że chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. W kwietniu 2016 roku w Poznaniu, Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim w Wielkopolsce odbyły się centralne obchody 1050-lecia chrztu Polski z udziałem władz państwowych i legata papieskiego. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski w 2019 roku.

Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I. Na wyspie na jeziorze Lednica do dziś podziwiać można relikty budowli pałacowo-sakralnej. Na terenie pałacowej kaplicy znajdują się pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych z X wieku.

Jak powiedział PAP prof. Andrzej M. Wyrwa, zainteresowanie Ostrowem Lednickim gwałtownie wzrosło przy okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

"Od 2016 roku liczba odwiedzających, turystów, wzrosła w sposób nieprawdopodobny. Sięgnęliśmy liczby 220 tys. zwiedzających rocznie – a trzeba pamiętać, że u nas sezon trwa od połowy kwietnia do połowy października, w pozostałych miesiącach utrudnione jest dotarcie na wyspę. Czas pandemii trochę wyhamował ruch turystów, miłośników historii, ale cały czas widzimy wzmożone zainteresowanie" – powiedział.

Dyrektor muzeum przyznał, że w tym roku liczy na ponowny wzrost liczby odwiedzających Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Przypomniał, że już wkrótce historię początków polskiej państwowości będzie można tu odkrywać przez cały rok – prawdopodobnie w czerwcu odbędzie się otwarcie przebudowanej siedziby muzeum.

Inwestycja warta ok. 26 mln zł realizowana jest dzięki wsparciu unijnych środków. Muzeum zyska obiekt posiadający nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, bibliotekę i archiwum, sale edukacyjne, ekspozycyjne i magazyny.

Prof. Wyrwa dodał, że obecnie cała uwaga kierowana jest na trwającą inwestycję, w tym roku nie zaplanowano więc szczególnych obchodów Święta Chrztu Polski.

"Także i w kwestii naszej inwestycji czujemy tę zmianę zainteresowania, liczoną od 1050-lecia chrztu Polski. Pojawili się sponsorzy, którzy udzielili nam rzeczywiście znaczącego wsparcia. Dzięki nim udało się uzupełnić fundusze na pełne wyposażenie tego obiektu" - powiedział.

Ocenił, że dzięki nowoczesnej infrastrukturze muzeum będzie mogło pełnić rolę kluczowego ośrodka naukowo-wystawienniczo-edukacyjnego, związanego z początkami państwa polskiego, dynastii piastowskiej i początkami chrześcijaństwa w Polsce.

Odnosząc się do ożywionej przy okazji 1050-lecia chrztu Polski dyskusji o lokalizacji historycznego wydarzenia sprzed ponad tysiąca lat, prof. Andrzej M. Wyrwa podkreślił, że ostatnie badania potwierdzają, iż chrzest Mieszka miał miejsce właśnie na wyspie na jeziorze Lednica.

"Przeprowadzone w ostatnim czasie nowe analizy fizykochemiczne jednoznacznie wykazały, że mosty łączące ląd z wyspą zostały ukończone w 965 r., czyli przed przybyciem albo na przybycie księżnej Dobrawy. W podobnym czasie stanęła tu budowla pałacowo-sakralna" – wyjaśnił.

W ubiegłym roku naukowcy poinformowali, że dzięki przeprowadzonym badaniom udało się ustalić, że palatium na Ostrowie Lednickim zaczęto wznosić w latach 936-985.

"W przypadku obiektów w Poznaniu nie znamy konkretnych dat ich powstania, nie ma przede wszystkim obiektu, gdzie mógłby się dokonać chrzest. Poznańska tzw. misa chrzcielna nie jest misą chrzcielną, miejscem chrztu nie mogła być kaplica Dobrawy. Jedynym punktem na mapie Polski, w którym są obiekty, które możemy wiązać z basenami chrzcielnymi jest Ostrów Lednicki. Jeśli chrzest odbył się w księstwie Mieszka - miał miejsce tutaj. W nauce nie można powiedzieć, że wszystko jest już pewne, jednoznaczne, obecne badania pozwalają nam jednak formułować takie wnioski" – dodał.

W czwartek na Ostrowie Lednickim Święto Chrztu Polski zostanie uczczone w samo południe; na wyspie zabije dzwon "Mieszko i Dobrawa" poświęcony przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka 14 kwietnia 2016 roku, 1050 lat po dniu chrztu pierwszego władcy Polski. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024. Minimalistyczny Park Archeologiczny na terenie klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie. Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. Plansze na ścianie klasztoru przybliżają zaś wyniki prowadzony tu prac archeologicznych. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Paulini na Skałce udostępniają nową przestrzeń – Park Archeologiczny

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Polski dokumentalista: w przestrzeni publicznej brakuje informacji o prehistorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera