W Gnieźnie otwarto wystawę na temat początków Państwa Polskiego

„Wyspa władców. Ostrów Lednicki” to tytuł nowej ekspozycji czasowej otwartej w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na wystawie można zobaczyć przedmioty luksusowe, liczne uzbrojenie oraz zabytki ukazujące różnorodne aspekty codziennego życia mieszkańców wyspy, która odegrała ważną rolę w powstaniu Polski.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wystawa wpisuje się w program obchodów „1050. Rocznicy Chrztu Polski”.

Pierwsza część ekspozycji omawia państwo pierwszych Piastów i wprowadza zwiedzającego w czasy kształtowania się tej monarchii. Tutaj zwiedzający zapozna się z zagadnieniami organizacji państwa, jego chrystianizacji oraz sił zbrojnych powiązanych z organizacją państwową.

Druga część wystawy odnosi się bezpośrednio do Ostrowa Lednickiego. Stanowi ją prezentacja wyspowego ośrodka władzy Piastów. Tutaj zaprezentowano szczegółową topografię wyspy oraz najważniejsze i najstarsze zabytki chrześcijańskiego kultu naszych ziem. Narracja zagadnień związanych z Lednicą wzbogacona jest o ich ogólnopolski kontekst.

Muzealnicy opracowali do wystawy specjalny program edukacyjny, w ramach którego odbędą się m.in. bezpłatne wykłady i warsztaty dla osób dorosłych poświęcone garncarstwu i tkaninie średniowiecznej, kuratorskie oprowadzanie po wystawie i zajęcia dla grup szkolnych.

Położony w Wielkopolsce Ostrów Lednicki pełnił od połowy X wieku funkcję jednej z głównych siedzib władzy państwa pierwszych Piastów. Było to centrum historycznego terytorium Polan, w pobliżu grodów w Poznaniu, Gieczu i Gnieźnie, stanowiące trzon młodego państwa Piastów. Według dr. Janusza Góreckiego – autora wystawy – znaczenie tego miejsca było ogromne, przede wszystkim jako czasowej siedziby władcy i jego rezydencji oraz jednego z najstarszych ośrodków sakralnych naszego państwa.

Zagospodarowanie wyspy odbyło się z inspiracji księcia Mieszka I. Pierwszy władca Polski był fundatorem kamiennych budowli, które wypełniały wnętrze grodu – palatium i kościoła wznoszonych od 2 połowy X w.

Wystawa będzie otwarta do 9 marca 2014 r.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera