Szósty tegoroczny start europejskiej rakiety Ariane 5

Start rakiety nośnej Ariane 5, która wyniosła w kosmos satelity telekomunikacyjne Eutelsat 21B oraz Star One C3. Start nastąpił 10.11.2012 r. z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Źródło: Arianespace.
Start rakiety nośnej Ariane 5, która wyniosła w kosmos satelity telekomunikacyjne Eutelsat 21B oraz Star One C3. Start nastąpił 10.11.2012 r. z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Źródło: Arianespace.

W sobotę wieczorem od powierzchni Ziemi oderwała się rakieta Ariane 5, wynosząc na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne. Był to szósty w 2012 roku start europejskiej rakiety nośnej tej serii – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Start nastąpił z Gujany Francuskiej 10 listopada o godz. 22.05 polskiego czasu. Po 28 i 33 minutach od startu na odpowiednich orbitach transferowych zostały umieszczone dwa satelity telekomunikacyjne. Satelity następnie przemieszczą się na swoje docelowe orbity.

Pierwszym z satelitów jest Eutelsat-21B, który będzie krążył na orbicie geostacjonarnej nad równikiem na 21,5 stopni długości geograficznej wschodniej. Satelita dostarczy usług telekomunikacyjnych, serwisów w zakresie przesyłu danych dla sieci korporacyjnych administracji rządowych w Europie, Afryce Północnej i Wschodniej, na Środkowym Wschodzie i w Azji Centralnej.

Z kolei satelita Star One-C3 zostanie umieszczony na 75 lub 84 stopniach długości geograficznej zachodniej i będzie dostarczać bezpośrednich transmisji telewizyjnych i telefonicznych dla Brazylii i Ameryki Południowej.

Był to 52. udany start z rzędu rakiet Ariane 5 (od grudnia 2002 roku). (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera