100 startów rakiet z serii Ariane 5

Start rakiety Ariane 5 w dniu 25 września 2018 r. o godz. 22:38 GMT. Źródło: ESA.
Start rakiety Ariane 5 w dniu 25 września 2018 r. o godz. 22:38 GMT. Źródło: ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o setnym starcie rakiety nośnej Ariane 5. Start nastąpił w środę czasu polskiego z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Dokładny moment startu to 25 września godz. 22:38 GMT, czyli 26 września godz. 00:38 czasu urzędowego obowiązującego w Polsce. Rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę satelity telekomunikacyjne. Misja trwała około 42 minut.

Pierwszym z satelitów jest Horizons-3e o masie startowej 6441 kg. Został on uwolniony jako pierwszy, po 28 minutach lotu. Z kolei 14 minut później uwolniono satelitę Azerspace-2/Intelsat-38 o masie startowej 3500 kg.

Pierwszy z satelitów należy do Intelsat oraz japońskiego SKY Perfect JSAT. Będzie dostarczał usług telekomunikacyjnych dla telefonii stacjonarnej i mobilnej dla obszaru pacyficznego Azji oraz dla Pacyfiku. Drugi projekt, Azerspace-2/Intelsat-38, to satelita o kilku zadaniach, należący do Azercosmos oraz Intelsat. Ma poprawić komunikację dla Europy, Azji i Afryki. Oba satelity mają przewidziany czas użytkowania 15 lat.

Ariane 5 to seria europejskich ciężkich rakiet nośnych przeznaczonych do umieszczania satelitów na orbitach geostacjonarnych oraz wynoszenia ładunków na niską orbitę okołoziemską. Ariane 5 została zaprojektowana pod nadzorem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Użytkowaniem rakiet zajmuje się firma Arianespace, w ramach programu Ariane. Starty odbywają się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Rakieta Ariane 5 jest następczynią Ariane 4, aczkolwiek została zaprojektowana od zera. W trakcie rozwoju projektu Ariane 5 powstało kilka wersji rakiet, oznaczonych literami G, G+, GS, ECA, ES, była rozwijana także wersja ME, ale ostatecznie anulowano jej projekt.

Pierwszy testowy start rakiety Ariane 5 nastąpił 4 czerwca 1996 r., ale był nieudany – rakieta uległa zniszczeniu po 37 sekundach lot z powodu błędów w oprogramowaniu sterującym. Dopiero trzeci z testowych startów był w pełni udany (21 października 1998 r.), a pierwszy start komercyjny nastąpił 10 grudnia 1999 r., wynosząc w kosmos rentgenowskie obserwatorium XMM-Newton. Ogólnie spośród 100 startów rakiet Ariane 5, udanych było 95.

Następny start planowany jest na 19 października 2018 r., ładunkiem będzie wtedy sonda BepiColombo (wspólna misja ESA i japońskiej JAXA w celu zbadania Merkurego), z kolei następne satelity zostaną wyniesione w grudniu tego roku.

Rozwijana jest też nowa seria rakiet Ariane 6, w dwóch wersjach, różniących się liczbą silników pomocniczych. Pierwszy start nowej rakiety planowany jest na 2020 rok. Rakiety Ariane 6 mają umożliwić wynoszenie obiektów na orbitę za połowę dotychczasowych kosztów oraz pozwolić na podwojenie liczby startów w ciągu roku. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera