Eksperci Uniwersytetu Dzieci w moskiewskim Muzeum Politechnicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Świat fizyki, chemii, ekologii, biologii oraz geologii w Muzeum Politechnicznym w Moskwie przybliżali rosyjskim dzieciom naukowcy z najlepszych polskich ośrodków badawczych. Eksperci Uniwersytetu Dzieci pod koniec października poprowadzili tam cykl zajęć dla ponad 2 tys. dzieci.

Cykl wykładów, cieszących się wśród dzieci szczególnym powodzeniem, poprowadzili naukowcy z Wydziału Chemii, Uniwersytetu Jagiellońskiego - doktorantka Monika Koperska i doktor Jakub Milczarek.

Już na początku pokazu Monika Koperska przykuła uwagę dzieci przychodząc na zajęcia z … brudnymi rękami! Jakub postanowił poszukać najlepszych metod usuwania brudu. Miały w tym pomóc konwencjonalne eksperymenty w zlewkach oraz odgrywany przez dzieci teatrzyk mikroskopowy, w czasie którego dzieci same miały okazję wcielić się w rolę cząsteczek.

Pierwszy teatrzyk miał na celu wyjaśnienie czemu wszelkie związki rozpuszczają się lepiej, gdy woda jest ciepła. Kolejny eksperyment pokazał, w jaki sposób chemicy widzą działanie mydła. Otóż jego długie łańcuchy łączą się z jednej strony z brudem, a z drugiej z wodą. Są bardzo silne i dzięki temu brud może oderwać się od powierzchni.

Dzieci poznały jeszcze inne zastosowanie detergentów. Substancje te nie tylko myją, ale mogą też tworzyć membrany, np. bańki mydlane. Cała sala utonęła w bańkach stworzonych przez młodych studentów.

Kolejne wykłady poprowadził dr Rafał Garlacz, kustosz Muzeum Zoologicznego UJ, który podczas warsztatów tłumaczył jak wygląda praca w mrowisku, a dzieci same miały szansę poczuć się jak owady i wykonywać zadania mrówek pracując w grupie. Z Krakowa do Moskwy przyjechała również Beata Stożek z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ oraz wielu innych znakomitych naukowców z polskich ośrodków badawczych.

Uniwersytet Dzieci to organizacja non-profit założona w Polsce w 2007 r. Jej głównym celem jest rozwój i utrzymanie zainteresowania dzieci nauką. Prowadzone zajęcia to fascynujące spotkania dzieci w wieku 6-13 lat z prawdziwą nauką i naukowcami. Prowadzą je wykładowcy z prestiżowych uczelni oraz specjaliści z wielu dziedzin wiedzy. W blokach wykładów nauczyciele angażują dzieci w nietypowe doświadczenia i eksperymenty.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera