Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
15.09.2022 aktualizacja 15.09.2022

Uniwersytet Dzieci wznawia zajęcia stacjonarne na uczelniach w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Trwa rekrutacja na Uniwersytet Dzieci, który wznawia zajęcia stacjonarne na uczelniach w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. 17 września na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu odbędzie się wykład inauguracyjny na temat głodu, regulacji sytości w ludzkim organizmie oraz możliwych reakcji "głodnego" mózgu.

Jak informuje Fundacja Uniwersytet Dzieci, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) jest tegorocznym partnerem warsztatów i wykładów z obszaru nauk medycznych na kierunkach wrocławskich. W semestrze zimowym zajęcia zostaną pogrupowane w bloki tematyczne adresowane do różnych grup wiekowych - od 6 do 16 lat. Dzieci i młodzież wysłuchają wykładów związanych z funkcjonowaniem ludzkiego ciała.

Wykład pt. "Skąd się bierze głód?" wygłosi 17 września dr Anna Felińczak. Słuchacze w wieku 8-9 lat dowiedzą się, co oznacza burczenie w brzuchu, gdzie znajdują się ośrodki pokarmowe oraz jak przebiega regulacja głodu i sytości w naszym organizmie. Zobaczą również, jak może reagować ludzki mózg, gdy jest bardzo głodny.

Proces trawienia powróci na warsztatach pt. "Dlaczego burczy nam w brzuchu?" adresowanych do dzieci w wieku 6 i 7 lat. W ich trakcie młodzi studenci poznają drogę, jaką przebywa jedzenie od pierwszego do ostatniego "przystanku" w organizmie. Zobaczą, co dzieje się w jamie ustnej, żołądku i jelitach. Naukowcy wyjaśnią, skąd ludzie biorą energię i dlaczego jedzenie cheeseburgera z bekonem i frytkami nie zawsze jest najlepszym pomysłem.

Na wykładzie pt. "Jak ciało broni się przed chorobami?" słuchacze Uniwersytetu Dzieci poznają elementy budowy układu odpornościowego i charakterystykę komórek takich jak: limfocyty, monocyty, makrofagi, przeciwciała i antygeny. Podczas warsztatów na temat ludzkiego wzrostu - stworzą własne modele kości.

Jak podkreślił cytowany w informacji prasowej dr. hab. Tomasz Zatoński, prorektor UMW ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem, uczelnia jest otwarta na najmłodsze pokolenie. UMW we współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia bada stan zdrowia dzieci w wieku szkolnym w projekcie PICTURE, organizuje konferencje „Uruchamiamy dzieciaki” i organizuje Bieg Uniwersytetu Medycznego, którego elementem są zawody dzieci – BUMKIDS.

W roku szkolnym 2022/2023 wszystkie warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat w okresie jesiennym i wiosennym będą realizowane stacjonarnie w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu – na uczelniach wyższych lub w terenie. Na zimę zaplanowano warsztaty stacjonarne na uczelniach. W razie powrotu obostrzeń epidemiologicznych w okresie zimowym zajęcia mogą odbyć się w formie online na platformie ClickMeeting. Starsi studenci (Mistrz i Uczeń oraz Nauka do kwadratu) w tym roku będą mieli jeszcze wykłady w formie online.

Uniwersytet Dzieci działa od 15 lat. Umożliwia dzieciom kontakt z ekspertami i naukowcami oraz samodzielne eksperymentowanie pod ich kierunkiem. Rekrutacja na bieżący rok akademicki jest prowadzona za pośrednictwem strony uniwersytetdzieci.pl w zakładce oferta.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022