Noblista ostrzega przed niesprawdzonymi terapiami komórkowymi

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla wdziedzinie medycyny prof. Shinya Yamanaka ostrzega przed coraz większą liczbą klinik w różnych krajach oferujących niesprawdzone terapie z użyciem komórek macierzystych – informuje Reuters.

Wiele ogłoszeń reklamujących takie terapie można znaleźć na stronach internetowych. Zachwala się w nich, że dzięki nim można leczyć niemal wszystkie choroby, takie jak cukrzyca, choroby oczu, stwardnienie rozsiane, a także choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Najczęściej są oferowane w Meksyku, Indiach, Chinach, Turcji i Rosji.

„To narastający problem i duże ryzyko, gdyż oferowane są terapia, które nie zostały sprawdzone w badaniach na ludziach ani nawet na zwierzętach ” – alarmuje prof. Yamanaka. Dodaje, że chorzy powinni zdawać sobie z tego sprawę zanim zdecydują się na takie leczenie.

Japoński uczony wspólnie z Brytyjczykiem Johnem Gurdonem otrzymał w poniedziałek Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania nad komórkami macierzystymi, które będzie można wykorzystać w tzw. medycynie regeneracyjnej. Opracował rewolucyjna metodę pozwalającą je uzyskać z komórek somatycznych poprzez cofanie ich zegara biologicznego.

Podkreśla, że w przyszłości będzie można w ten sposób wyhodować w laboratorium różnego typu komórki kości ludzkiego organizmu, np. mięśni i mózgu, ale na razie prowadzone są jedynie eksperymenty na zwierzętach, głównie na myszach, szczurach i małpach.

„Dopiero gdy potwierdzimy w badaniach na zwierzętach, że terapie regenerowania tkanek są bezpieczne, będzie można je wypróbować na pacjentach” – dodaje laureat Nagrody Nobla. To bardzo obiecujące badania, ale na razie nie wykraczają poza laboratorium. (PAP)

zbw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera