Płetwale błękitne niczym łodzie podwodne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Technologię, używaną przez służby wojskowe do lokalizowania łodzi podwodnych, wykorzystują australijscy naukowcy do śledzenia rzadkich płetwali błękitnych oddalonych o setki kilometrów - podała agencja Reutera.

Naukowcy przy pomocy wojskowych metod podsłuchują charakterystyczne dla płetwali śpiewy. Walenie te komunikują się ze sobą, emitując dźwięki o niskiej częstotliwości słyszane przez inne osobniki z dużych odległości.

Agencja badawcza Australian Antarctic Division zaczęła w tym roku wykorzystywać kierunkowe boje sonarowe - jest to duży postęp w stosunku do tradycyjnych wizualnych metod monitorowania waleni.

"Docelowo będziemy się starali oszacować populację płetwali błękitnych" - powiedział Reuterowi badacz Australian Antarctic Division, Mike Double.

W ciągu 20-dniowego okresu w tym roku naukowcy zarejestrowali przy pomocy wojskowej technologii 103 oznaki obecności płetwali na obszarze ponad 10 tys. km kw.

Double przyznał, że choć walenie te osiągają długość nawet 33 metrów, to trudno je znaleźć i niewiele o nich wiadomo. Rząd australijski ma nadzieję, że usprawniony system monitorowania tych największych na świecie zwierząt pomoże zapobiec ich wyginięciu w zimnym Oceanie Południowym. Płetwale błękitne były bliskie wyginięcia na początku XX w., kiedy stały się głównym celem wielorybników. Szacuje się, że zginęło wtedy 250 tys. osobników. (PAP)

mrt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera