
Zsekwencjonowano genom największego zwierzęcia na Ziemi, płetwala błękitnego i trzech innych płetwalowatych – donoszą naukowcy w „Science Advances”. Okazało się, że ewolucja płetwalowatych była jeszcze bardziej niezwykła niż wynikało to z dotychczasowej wiedzy.
Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że u tych morskich ssaków dochodziło do hybrydyzacji. Co więcej, w toku ewolucji wyłoniły się nowe gatunki mimo braku barier geograficznych, co zdarza się niezwykle rzadko w świecie zwierząt – informują badacze z niemieckiego Instytutu Senckenberga, Uniwersytetu Goethego i szwedzkiego Uniwersytetu w Lund.
Płetwale są zwierzętami przemierzającymi ogromne odległości w oceanach, w tym sensie nie istnieją dla nich geograficzne bariery, które sprzyjałyby wyłanianiu się gatunków. Mimo to w toku ewolucji wyodrębniły się gatunki płetwali, które zagospodarowały odmienne nisze ekologiczne.
Brak barier geograficznych sprawiał, że powstawały hybrydy – mieszańce tworzących się gatunków. Dotyczyło to płetwala zwyczajnego i płetwala błękitnego.
Płetwal błękitny dorasta do 30 m długości i osiąga do 175 ton wagi. Jest to największe zwierzę, jakie pojawiło się dotąd na Ziemi.
Więcej: http://advances.sciencemag.org/content/4/4/eaap9873 (PAP)
krx/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.