
Resweratrol (składnik czerwonego wina) zmniejsza apetyt pszczół miodnych na cukier i przedłuża ich życie o ponad jedną trzecią - informują amerykańscy i norwescy naukowcy na łamach czasopisma "Aging".
W wyniku serii eksperymentów badacze z Arizona State University, Norwegian University of Life Sciences i Harvard Medical School udowodnili, że podawanie pszczołom resweratrolu pozwala na wydłużenie ich egzystencji o 33 do 38 proc., a także powoduje u nich zmianę percepcji jedzenia - owady nie objadają się i preferują cukier w postaci silnie skoncentrowanej.
Badania nad wpływem substancji zawartych w czerwonym winie na funkcjonowanie organizmów prowadzono już od dawna. Pozwoliły na stwierdzenie, że resweratrol zwiększa długość życia u jednokomórkowych drożdży, muszek owocówek i myszy. Jednak teraz po raz pierwszy zrobiono badania na pszczołach, które w podobieństwie do ludzi są zwierzętami społecznymi.
"Po raz pierwszy przeprowadziliśmy testy na efekty działania resweratrolu używając pszczół miodnych jako modelu. Jesteśmy w stanie potwierdzić, że w normalnych warunkach funkcjonowania, resweratrol wydłuża życie pszczół" - mówi Brenda Rascón, jedna z badaczy.
Niestety resweratrol nie umożliwiał przedłużonej egzystencji u pszczół, które znajdowały się w sytuacji stresującej, choć powszechnie przypuszcza się, że substancja ta pomaga zmniejszać szkodliwe działanie wolnych rodników, pojawiających się w organizmie pod wpływem stresu i wpływających na starzenie się organizmu.
Jednakże naukowcy odkryli, że resweratrol może mieć jeszcze jedną istotną właściwość - zmniejsza apetyt.
Pszczoły, którym podawano ten związek, były mniej wrażliwe na cukier, choć normalnie uwielbiają słodkości. Jeśli już decydowały się na spożycie cukru, wolały, aby znajdował się on w silnie skoncentrowanym roztworze. W dodatku zauważono ogólne zmniejszenie konsumpcji cukru.
"Niespodziewanie pszczoły, które otrzymały specyfik, przyjmowały mniej jedzenia. Pozwolono im jeść tyle, ile chciały, a one oczywiście nie głodowały, ale po prostu nie objadały się, choć wiemy, że to lubią - relacjonuje Rascón. - Być może resweratrol funkcjonuje w powiązaniu z mechanizmem powodującym ograniczenie spożycia kalorii, a od dawna wiadomo, że taki sposób odżywiania się wydłuża życie różnorodnym organizmom". (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.