ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że dane satelitarne wskazują na szybsze ocieplanie powierzchni mórz niż zakładali to wcześniej eksperci.

W latach 1985–1989 powierzchnia morz ocieplała się o 0,06 st. C na dekadę, natomiast w okresie od 2019 do 2023 - o 0,27 st. C na dekadę. Oznacza to, że temperatura rośnie teraz 4,5 raza szybciej,niż w latach 80.

W badaniu opublikowanym na łamach pisma „Environmental Research Letters”, prowadzonym w ramach ESA Climate Change Initiative (CCI) wykorzystano dane z różnych satelitów, w tym ERS-1, ERS-2, Envisat czy Copernicus Sentinel-3.

Naukowcy wiążą coraz szybszy wzrost temperatury z obecnością rosnącej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

„Powodowany przez nie brak równowagi energetycznej napędza zmiany klimatu. Biorąc pod uwagę przyspieszające ocieplenie oceanów oraz zmieniającą się dynamikę klimatyczną, potrzebujemy ciągłego monitorowania i ulepszania danych, tak aby nasze modele klimatyczne mogły dokładnie odzwierciedlać przyszłe wzrosty temperatur” – powiedział główny autor badania, Chris Merchant z Reading University.

Wyniki pokazały jednocześnie, że inne zjawiska, takie jak erupcje wulkanów, czy El Niño wpływają na ocieplanie oceanów tylko krótkoterminowo.

„Nasze badanie wyraźnie wskazuje, że narastająca akumulacja energii na planecie jest głównym czynnikiem długoterminowego ocieplenia powierzchni mórz, podczas gdy krótkoterminowe zmiany związane z El Niño, aktywnością wulkaniczną i zmianami słonecznymi wprowadzają zmienność, ale nie wpływają na ogólny, przyspieszający trend” – dodał Owen Embury, jeden z badaczy.

Rezultaty te przyczynią się do realizacji projektu naukowego ESA o nazwie MOTECUSOMA, który bada właśnie zaburzenia równowagi energetycznej Ziemi oraz ich wpływ na zmiany klimatu.

„Stawienie czoła tym wyzwaniom wymaga dokładnych prognoz klimatycznych – zwiększone pochłanianie ciepła przez oceany nasila ekstremalne zjawiska pogodowe, zakłóca funkcjonowanie ekosystemów i przyspiesza wzrost poziomu mórz, co sprawia, że dalsza obserwacja i udoskonalanie tworzonych modeli są niezbędne” – podkreślił specjalista.(PAP)

mat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ KE chce otworzyć programy badawcze na obronność

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Uczelnie przeciw politycznej ingerencji władz w funkcjonowanie uniwersytetów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera