Nowy sport ekstremalny zagrożeniem dla reniferów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Reniferom żyjącym na wolności zagraża nowy sport ekstremalny – snowkiting, w którym jeździ się na desce snowboardowej lub nartach napędzanych specjalnym latawcem – dowodzą norwescy naukowcy w magazynie „Applied Animal Behaviour Science”.

Naukowcy przyglądali się zwierzętom niedaleko Norefjell – popularnego ośrodka sportów zimowych w Norwegii. Dzięki temu stworzyli modele reakcji reniferów na amatorów snowkitingu i zwykłych narciarzy. Okazało się, że zwierzęta bardziej obawiały się snowkiterów ze względu na obecność unoszącego się w powietrzu latawca.

Badacze zgromadzili dane na temat tego, w którym momencie renifery uciekały, jak długo i jak daleko biegły oraz przez ile czasu pozostawały przestraszone. Dzięki temu spróbowano przewidzieć prawdopodobny wpływ zwiększającej się liczby narciarzy i snowkiterów na populację tych zwierząt. Może się to wiązać m.in. ze skróceniem czasu na zdobywanie pożywienia. Ponadto długie okresy niepokoju oznaczają „bardzo negatywne konsekwencje dla całej populacji” – dowodzą naukowcy.

Badacze uważają, że uprawianie nowego sportu powinno być kontrolowane po to, aby nie zaszkodzić dzikim reniferom. Chodzi m.in. o staranne planowanie tras, aby zminimalizować wpływ obu sportów na zwierzęta.

Ze względu na większy zasięg snowkiterów, widoczność latawca i pokonywanie dużych dystansów spotkania z populacją reniferów mogą być znacznie częstsze niż w przypadku innych sportów zimowych.

Snowkiting jest jedną z najszybciej rozwijających się młodych dziedzin sportów rekreacyjnych w Norwegii – podaje serwis BBC Nature. Jednak już wcześniej wzbudzał niepokój wśród ekspertów z dziedziny ochrony przyrody i polityków właśnie w kontekście jego wpływu na dzikie renifery w narciarskiej okolicy Norefjell. Obecnie w Norwegii nie ma żadnych regulacji dotyczących snowkitingu. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera