Rosja/ Naukowcy biją na alarm: na Syberii krytycznie spadła liczba reniferów

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Na półwyspie Tajmyr w północnej Rosji krytycznie spadła liczba reniferów - alarmują rosyjscy naukowcy na podstawie obserwacji tego gatunku. Jak dodali, w tym roku urodziło się najmniej reniferów od 40 lat.

"Wnioski z obserwacji przeprowadzonych w 2019 roku są rozpaczliwe, zostaną opublikowane później, jednak wstępne rezultaty są takie: stado jenisejskich reniferów zniknęło" - poinformowano na stronie internetowej Dyrekcji Parków Narodowych Tajmyru, cytowanej przez Radio Swoboda.

W 2017 roku liczbę tamtejszych reniferów szacowano na ponad 44 tys.; obecnie zostało ich tylko kilka tysięcy.

Z obserwacji prowadzonej podczas jesiennej migracji na odcinku ok. 300 km wynika, że w tym roku liczba urodzeń reniferów była najniższa od 40 lat.

Grupa badaczy uznała za niedopuszczalne wprowadzenie limitu odstrzału lub odłowu na poziomie 40 tys. osobników w sezonie łowieckim 2019-2020. Według nich byłby to ostateczny cios, wymierzony w tajmyrską populację reniferów - zauważa Radio Swoboda.

Zdaniem autorów raportu "jedyny sposób zatrzymania pogromu populacji to ścisła państwowa kontrola nad wykorzystaniem tego zasobu naturalnego" i ograniczenie limitu odstrzału. "Radykalny sposób rozwiązania problemu to zakaz polowań na okres roku. W przeciwnym razie tajmyrska populacja dzikich reniferów podzieli los amerykańskich bizonów, rosyjskich suhaków i niektórych mniejszych populacji dzikich reniferów w Rosji, wybitych przez ludzką chciwość" - podkreślono.

Tajmyr - największy półwysep Rosji - znajduje się pomiędzy Morzem Karskim a Morzem Łaptiewów.(PAP)

ndz/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera