Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcą przygotować pokaz zjawiska fizycznego, napisać pracę naukową lub esej, mogą zgłosić się do konkursu „Fizyczne ścieżki”. Jedną z nagród jest wyjazd do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Rosji. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia.
Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Jednym z jego patronów medialnych serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: praca naukowa, pokaz zjawiska fizycznego, esej. Do udziału w pierwszych dwóch kategoriach mogą zgłaszać się indywidualni uczniowie szkół ponadpodstawowych lub 2- 3-osobowe zespoły. W kategorii „esej” przyjmowane są jedynie zgłoszenia indywidualne.
Zgłoszona do konkursu „praca naukowa” może mieć charakter doświadczalny, teoretyczny, obliczeniowy lub konstrukcyjny. Musi być osiągnięciem oryginalnym, a nie opracowaniem jakiegoś znanego problemu. Autorzy „pokazów fizycznych” powinni przygotować wykład obejmujący: pokaz doświadczenia fizycznego i wyjaśnienie obserwowanego zjawiska fizycznego. Z kolei zgłoszony do konkursu esej ma ukazywać „związki fizyki z cywilizacją, w tym innymi gałęziami nauki, filozofią, kulturą, sztuką lub historią” – głosi regulamin konkursu.
Prace należy przesyłać do 31 stycznia 2013 r. Każde zgłoszenie powinno zawierać wersję elektroniczną pracy konkursowej oraz wypełniony i zeskanowany formularz zgłoszeniowy.
Rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec specjalnej sesji finałowej organizowanej w marcu. Zaproszeni uczestnicy zaprezentują wtedy swoje prace oraz odpowiedzą na pytania związane z ich tematyką. Uczestnik musi zaprezentować swoją pracę w czasie 10 minut (eseje i pokazy) lub 15 minut (prace naukowe). Po wysłuchaniu prezentacji komisja konkursowa wyłoni zwycięzców konkursu.
Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://www.fizycznesciezki.pl/
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.