„Fizyczne ścieżki” znów otwarte dla uczniów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcą przygotować pokaz zjawiska fizycznego, napisać pracę naukową lub esej, mogą zgłosić się do konkursu „Fizyczne ścieżki”. Jedną z nagród jest wyjazd do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Rosji. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia.

Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Jednym z jego patronów medialnych serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: praca naukowa, pokaz zjawiska fizycznego, esej. Do udziału w pierwszych dwóch kategoriach mogą zgłaszać się indywidualni uczniowie szkół ponadpodstawowych lub 2- 3-osobowe zespoły. W kategorii „esej” przyjmowane są jedynie zgłoszenia indywidualne.

Zgłoszona do konkursu „praca naukowa” może mieć charakter doświadczalny, teoretyczny, obliczeniowy lub konstrukcyjny. Musi być osiągnięciem oryginalnym, a nie opracowaniem jakiegoś znanego problemu. Autorzy „pokazów fizycznych” powinni przygotować wykład obejmujący: pokaz doświadczenia fizycznego i wyjaśnienie obserwowanego zjawiska fizycznego. Z kolei zgłoszony do konkursu esej ma ukazywać „związki fizyki z cywilizacją, w tym innymi gałęziami nauki, filozofią, kulturą, sztuką lub historią” – głosi regulamin konkursu.

Prace należy przesyłać do 31 stycznia 2013 r. Każde zgłoszenie powinno zawierać wersję elektroniczną pracy konkursowej oraz wypełniony i zeskanowany formularz zgłoszeniowy.

Rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec specjalnej sesji finałowej organizowanej w marcu. Zaproszeni uczestnicy zaprezentują wtedy swoje prace oraz odpowiedzą na pytania związane z ich tematyką. Uczestnik musi zaprezentować swoją pracę w czasie 10 minut (eseje i pokazy) lub 15 minut (prace naukowe). Po wysłuchaniu prezentacji komisja konkursowa wyłoni zwycięzców konkursu.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://www.fizycznesciezki.pl/

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/Naukowcy wskazali, gdzie na Rynku Głównym można posadzić nowe drzewa

  • Fot. Adobe Stock

    Wynalazek naukowców z Krakowa ułatwi leczenie bioder psów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera