Otwarto Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

PAP © 2012 / Lech Muszyński
PAP © 2012 / Lech Muszyński

Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego otwarto we wtorek w Poznaniu. W nowym obiekcie pracować będą biotechnolodzy, biochemicy, genetycy roślin i specjaliści ochrony roślin.

Budowa trwała 2 lata, głównym wykonawcą była firma Skanska. Koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł ponad 25,5 mln zł, z czego ponad 18 mln to dofinansowanie unijne.

Jak powiedział PAP rzecznik poznańskiej uczelni Jerzy Lorych, dzięki nowemu budynkowi uczelni przybyło 7,6 tys. m kw powierzchni użytkowej. W obiekcie znalazła się sala wykładowa mogąca pomieścić 400 słuchaczy, laboratoria, pokoje pracowników naukowych, biblioteki wydziałowe, archiwa, magazyny i pomieszczenia techniczne.

„Zakres badań prowadzonych w laboratoriach naszego Biocentrum jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. prace genetyków roślin nad in vitro i GMO. Rozwijany będzie też projekt związany z hodowlą transgenicznych świń, których skóra służy przy przeszczepach u poparzonych ludzi” – powiedział PAP Lorych.

Obok budynku głównego zbudowane zostały też dwie szklarnie dla celów doświadczalnych.

Kompleks przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Pierwsi pracownicy uczelni rozpoczęli pracę w nowym obiekcie już w lutym 2012 r. (PAP)

rpo/ hes/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera