Na stanowisku w Anglii archeolodzy odkryli unikalny anglosaski grób z VII wieku, mający cechy pochówku zarówno chrześcijańskiego, jak i pogańskiego – informuje serwis internetowy BBC News.
Archeolodzy odnaleźli na stanowisku grób ziemny, zawierający szkielet młodej, około 16-letniej kobiety, której ciało zostało złożone w ziemi bez żadnej trumny, bezpośrednio na drewnianym łożu z metalowymi okuciami.
Na piersiach kobiety spoczywał równoramienny krzyż o wymiarach 3,5x3,5 centymetra, wykonany ze złota i wysadzany granatami, który był prawdopodobnie naszyty na ubraniu zmarłej.
Zdaniem ekspertów, grób pochodzi z polowy VII wieku, z początkowego okresu przyjmowania chrześcijaństwa przez anglosaskich władców.
Jak poinformowała Alison Dickens z Cambridge Archaeological Unit, kierująca pracami wykopaliskowymi na stanowisku, anglosaskie pochówki na drewnianych łożach są rzadkimi znaleziskami - do tej pory naukowcy odnaleźli ich w Wielkiej Brytanii zaledwie 12.
Tylko w jednym przypadku, na stanowisku w Ixworth w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii, odkryto wcześniej chrześcijański symbol krzyża.
W pobliżu grobu kobiety archeolodzy odnaleźli trzy inne groby, typowe anglosaskie pochówki z tego okresu bez odniesień do symboliki chrześcijańskiej.
Drewniane elementy łoża uległy rozpadowi, ale pozostały po nim metalowe okucia. Przy szczątkach zmarłej kobiety oprócz krzyża archeolodzy odnaleźli woreczek z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi oraz niewielki nóż.
Zdaniem dr Sam Lucy z Newnham College na Uniwersytecie w Cambridge, specjalizującej się w dziedzinie anglosaskich zwyczajów pogrzebowych, metoda pochówku w Trampington Meadows oraz duża ilość cennych przedmiotów przy zmarłej wskazują, że kobieta należała do ówczesnej arystokracji lub nawet do rodziny królewskiej.
Naukowcy poddadzą szczegółowym badaniom wydobyte szczątki i artefakty oraz spróbują ustalić, czy istnieje związek między grobem kobiety a trzema anglosaskimi grobami znajdującymi się obok niego.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.