Hortiterapia - ogrodoterapia przedmiotem konferencji naukowej

<strong>O leczeniu poprzez pracę fizyczną w ogrodach, o terapii osobowości i resocjalizacji poprzez uprawę i pielęgnację roślin,</strong> będą rozmawiali 15 marca w Krakowie pracownicy naukowi i praktycy.

Pierwszą ogólnopolską konferencję "Hortiterapia - stan obecny i perspektywy rozwoju terapii ogrodniczych" organizuje m.in. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tematem konferencji będą zagadnienia związane z możliwościami wykorzystania roślin, ogrodnictwa i przestrzeni ogrodu w leczeniu, terapii i rehabilitacji dzieci i dorosłych.

W dyskusjach wezmą udział lekarze, ogrodnicy, pedagodzy, psychologowie, rehabilitanci, architekci krajobrazu, ekolodzy i inne osoby zainteresowane wykorzystaniem ogrodów i roślin w procesie terapii.

W programie konferencji znalazły się wykłady poświęcone podstawom teoretycznym hortiterapii, obecnemu stanowi i perspektywom rozwoju terapii ogrodniczych na świecie i w Polsce oraz prezentacja ośrodków wykorzystujących ogrodoterapię.

Organizatorami zjazdu są: Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Pracownia Florystyczna Flower Land.

Hortiterapia jest rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy. Programy terapii ogrodniczej są zróżnicowane i zależą od dostępnego zaplecza ogrodniczego, a przede wszystkim potrzeb osób chorych lub niepełnosprawnych. Programy te mogą podnosić kwalifikacje zawodowe uczestników, zwiększając ich możliwości zdobycia zatrudnienia, uzupełniać terapię chorób psychicznych i fizycznych oraz urazów powypadkowych, poprawiać umiejętności społeczne i komunikacyjne uczestników.

W Polsce hortiterapia nie jest oficjalnie uznana przez ośrodki medyczne, ale zajęcia ogrodnicze włączane są do programów ośrodków dysponujących zapleczem ogrodniczym, takich jak domy opieki społecznej, szpitale, ośrodki odwykowe, warsztaty terapii zajęciowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Akademia Młodych Uczonych PAN zaprasza doktorantów na letnią szkołę

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera