Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

23.04.2025. PAP/Leszek Szymański
23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

Posłowie Sejmu RP przez aklamację przyjęli uchwałę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski.

We środę przez aklamację posłowie Sejmu RP upamiętnili 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski.

"Polska urosła do rangi królestwa i stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje. W ciągu zaledwie dwóch pokoleń stała się liczącym w Europie graczem politycznym: silnym i niezależnym" - informuje Sejm RP w uchwale. Parlamentarzyści podkreślili, że obie koronacje potwierdziły trwałość i niepodległość państwa polskiego.

Sejm i Senat RP upamiętnił wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. "Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym 10 wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny" - brzmi uchwała.

Według badaczy Bolesław I Chrobry został koronowany 1000 lat temu - 18 kwietnia 1025 r. Wydarzenie zwieńczyło proces powstawania państwa polskiego zapoczątkowany przez księcia Mieszka I. 25 grudnia 1025 r. koronowano także syna Bolesława Chrobrego - Mieszka II.(PAP)

mr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera