Zespół archeologów odkrył na stanowisku w południowej Turcji pamiątkowy nagrobek sprzed 2000 lat oraz kilkanaście starożytnych masek aktorskich - informuje serwis internetowy Today's Zaman. <br />
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w miejscowości Demre, w prowincji Antalya w południowo-zachodniej Turcji, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Myra.
Jak poinformował prof. Nevzat Cevik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Akdeniz, podczas wykopalisk prowadzonych w rejonie starożytnego teatru w Myrze odkryto pamiątkową płytę nagrobną, pochodzącą z ok. 2 r. p.n.e. oraz kilkanaście starożytnych masek aktorskich.
Ozdobny nagrobek został ufundowany przez zamożną mieszkankę Myry dla uczczenia członków jej rodziny.
Według archeologów, w rejonie teatru w Myrze na odkrycie czeka jeszcze dużo przedmiotów o historycznej wartości.
Starożytne miasto portowe Myra istniało już w V wieku p.n.e., w okresie rzymskim miało status metropolii, a cesarz bizantyjski Toedozjusz II (panujący w latach 408-450 n.e.) uczynił Myrę stolicą prowincji Licja.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.