Mandryle, narzędzia i pedicure

"Pedicure" w wykonaniu mandryla z Chester Zoo, choć mało wyrafinowane, pozwala sądzić, że małpy tego gatunku używają narzędzi sprawniej, niż sądzono. Małpę odzierającą gałązkę z kory i czyszczącą nią pazury sfilmował badacz z brytyjskiego Durham University, a wyniki obserwacji opisał w "Behavioural Processes".

Z umiejętności stosowania narzędzi w konkretnych okolicznościach słyną głównie małpy człekokształtne, np. szympansy i orangutany. Za jedno ze sztandarowych przykładów tego rodzaju zachowania u szympansów uważa się łowienie termitów. Aby dobrać się do smakowitych owadów ukrytych, małpy te oskubują łodyżki z liści lub kory tak, by zmieściły się one w otworach termitiery i mogły posłużyć jako wędka.

"Jeszcze do niedawna sądzono, że wykonywanie narzędzi to zdolność występująca jedynie u ludzi" - relacjonuje kierujący badaniami dr Riccardo Pansini. Tymczasem nowe odkrycia pokazują, że być może wciąż grubo nie doceniamy inteligencji małp. Jeśli chodzi o przygotowanie narzędzi i korzystanie z nich, luka pomiędzy małpami człekokształtnymi a pozostałymi ich gatunkami nie jest znów tak wielka, jak uważaliśmy" - powiedział badacz w rozmowie z BBC.

Pansini filmował żyjące w zoo małpy w ramach badań ich reakcji na stres. W czasie jednego z nagrań uchwycił scenę, w której duży samiec odziera z kory gałązkę, najwyraźniej po to, by była węższa, po czym wydłubuje nią brud spod pazurów u stóp.

Choć naukowców poruszył fakt udokumentowania zachowania, wyraźnie celowego - zastrzegają, że nie są do końca zaskoczeni. "Już wcześniej widywano żyjące na wolności mandryle, czyszczące uszy obrobionymi patykami" - opowiada. - Zdawało się, że to pomaga zapobiegać infekcjom i może być ważnym zachowaniem wspomagającym higienę".

Zdaniem Pansiniego nagranie mandryli żyjących w niewoli pomoże lepiej poznać skalę ich zachowań. Zauważa jednak, że w stosunku do mandryli dzikich, ich kuzyni żyjący w niewoli mają więcej czasu na zajęcia nie dotyczące żerowania i rozmnażania. "Dlatego w ogrodach zoologicznych można czasami uchwycić nieco dziwne zachowania" - uważa. "Na wolności czyszczenie pazurów można by uznać za mało istotne. Tymczasem czyszczenie obolałych uszu identycznie obrobionym narzędziem prawdopodobnie przynosi niektórym zwierzętom ulgę. Teraz zaś obserwujemy sytuację, w której zachowanie przejawiane podczas czynności o większym znaczeniu małpy zaadaptowały do czynności mniej istotnych" - mówi Pansini.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera