<strong>"Nauka po godzinach" to hasło festynu, który 5 czerwca zainauguruje 8. Festiwal Nauki w Zielonej Górze. Festiwal potrwa do 7 czerwca.</strong> W programie niedzielnego festynu naukowego znalazło się ponad 50 projektów - pokazów, eksperymentów, doświadczeń i konkursów, a także koncerty, wystawy, przedstawienie i happeningi.
Tradycyjnie nieodłączną częścią festynu będą też popularnonaukowe wykłady prowadzone w zielonogórskim ratuszu.
Chętni będą mogli wysłuchać wykładów, m.in. o tym, jak wygrać milion dolarów w grze w Sapera, o znanych i nieznanych zabytkach Ziemi Lubuskiej, czy też prelekcji pt. "Wszechświat po godzinach", na której pokazany zostanie także sprzęt obserwacyjny, teleskopy i lornety astronomiczne.
Festyn naukowy adresowany jest do mieszkańców miasta i regionu i ma wzbudzić zainteresowanie szczególnie dzieci i młodzieży.
"Tylko poprzez pokazanie, jakie w rzeczywistości są rzeczy, które wydają nam się magiczne i niezrozumiałe, można naukę zrozumieć i co więcej - polubić" - tłumaczył PAP przewodniczący komitetu programowo-organizacyjnego Festiwalu Nauki prof. Tadeusz Kuczyński.
W tym roku Festiwal Nauki zyskuje szczególny charakter, ponieważ 7 czerwca Uniwersytet Zielonogórski będzie obchodził 10-lecie istnienia, a zielonogórskie środowisko akademickie już 46-lecie.
W związku z tym w poniedziałek o godz. 12, w sali senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego zostanie otwarta Galeria rektorów zielonogórskich uczelni.
Tworzą ją portrety byłych rektorów miejscowych szkół wyższych, czyli Wyższej Szkoły Inżynierskiej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Politechniki Zielonogórskiej oraz jeden portret byłego rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Ewa Sapeńko, obrazy powstawały od 1965 roku, czyli od czasu, kiedy w mieście zrodziło się środowisko akademickie.
"Obrazy zostały poddane renowacji i teraz wszystkie razem zawisną w sali senackiej" - dodała Sapeńko.
Natomiast we wtorek w auli uniwersyteckiej odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UZ, a następnie tytuł doktora honoris causa otrzyma ks. bp. Adam Dyczkowski.
Organizowany przez Uniwersytet Zielonogórski Festiwal Nauki odbywa się pod honorowym patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wojewody lubuskiego, marszałka województwa lubuskiego oraz prezydenta miasta Zielona Góra.
Partnerami Festiwalu są też Muzeum Ziemi Lubuskiej, Lubuski Teatr, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida i Kombinat Kultury. MRD
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.