Krzem zwiększa wirusobójcze działanie dwutlenku tytanu

Dwutlenek tytanu, powszechnie stosowany środek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy, po dodaniu związku krzemu, niszczy wirusy przenoszące się drogą kropelkową i wodną - wynika z badań naukowców z Rice University, o których poinformował portal uczelni. <br /><br />

Zespół naukowców z Rice University pod kierownictwem prof. chemii Andrew Barrona and Qilin Li, prowadził badania środków bakterio- i wirusobójczych, które można by wykorzystać do odkażania wody pitnej. Jak wyjaśnia prof. Barron, w trakcie badań dodano do dwutlenku tytanu cząsteczki związku krzemu. "W ten sposób zwiększyliśmy jego działanie ponad trzykrotnie bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów" - dodaje.

Barron objaśnia, iż w eksperymencie wykorzystano jeden z najczęściej spotykanych w sprzedaży rodzajów dwutlenku tytanu - P25. P25 jest używany jako biały pigment do farb wysokiej jakości lub jako środek odkażający (bakterio i wirusobójczy). Jest też używany jako odkażalnik usuwający zanieczyszczenia organiczne drogą fotokatalizy.

Naukowcy zmieszali P25 z dwutlenkiem krzemu. Nowy środek odkażający zlikwidował wirusy w próbce wody w ciągu kilku minut. Przy użyciu poprzednio stosowanych odkażalników zabrało to około godziny.

"Wybraliśmy do testowania wodę z Jangcy, ponieważ jest to najbardziej zanieczyszczona rzeka na świecie, z największą przy tym zawartością wirusów. Udało nam się usunąć wirusy, mimo ich wysokiego stężenia" - powiedział Barron.

Według współautorów publikacji Michaela Liga i Humy Jafry odkrycie nastąpiło nieco przypadkowo. Zespół Barrona i Li od dwóch lat badał właściwości wiruso- i bakteriobójcze P25 po kątem użycia tego odkażalnika do oczyszczenia wody. Kiedy jedna z serii próbek wykazała znaczne zwiększenie właściwości wirusobójczych, okazało się, że przed jej ogrzaniem do badań, pojemnik z P25 zamykano używając silikonowego smaru. Barron dodaje jednak, iż potrzebne były długotrwałe badania dla dobrania odpowiednich proporcji dwutlenku tytanu i dwutlenku krzemu.

Prof. Qilin Li twierdzi iż istnieje wiele zastosowań dla przekształconego P25 m.in. w krajach rozwijających się, może on być używany w fotoreaktorach, służących do oczyszczania wody pitnej dla osiedli i małych miast czy też może stanowić podstawę do produkcji zawiesin bakterio- i wirusobójczych przeznaczonych do odkażania. Li uważa że najbardziej przydatny będzie w fotoreaktorach oczyszczających typu SODIS, w których zanieczyszczona woda jest bezpośrednio wystawiana na działanie słońca. Jak dodaje, celem zespołu jest obecnie taka modyfikacja przekształconego P25, aby działając jako fotokatalizator skrócił czas oczyszczania w małym reaktorze SODIS z 6 godzin do 15 minut.

Wyniki badań opublikowano w Environmental Science and Technology; przy czym naukowcy nie zamierzając wykorzystać swojego odkrycia komercyjnie - nie opatentowali go i udostępnili w całości w domenie publicznej. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera