Astronomowie uzyskali zdjęcie układu planetarnego złożonego z czterech planet. To efekt najnowszych obserwacji dokonanych za pomocą 10-metrowego teleskopu Keck II. Zaobserwowany system wykazuje podobieństwa do Układu Słonecznego. <br /><br />
Badany układ planetarny to HR 8799. Jest on odległy o 129 lat świetlnych od Ziemi. Do tej pory wiadomo było, że wokół gwiazdy HR 8799A krążyły trzy planety oznaczone HR 8799b, HR 8799c oraz HR 8799d. Najnowsze zdjęcie ujawniło obecność jeszcze czwartej planety, która otrzymała oznaczenie HR 8799e. Jest ona duża, ma masę siedem razy większą niż Jowisz, ale pozostałe planety w układzie również należą do planetarnych olbrzymów.
Naukowcy dokonali symulacji komputerowych milionów lat ewolucji zaobserwowanego układu planetarnego i odkryli, że warunkiem jego stabilności jest odpowiednia synchronizacja orbit między planetami. Nowa planeta musi dokonać czterech okrążeń wokół gwiazdy, podczas gdy druga z planet wykona w tym samym czasie dwa okrążenia, a kolejna z planet tylko jedno. Tego typu właściwość była po raz pierwszy zaobserwowana w przypadku księżyców Jowisza, ale do tej pory astronomowie nie napotkali na jego obecność w tak dużej skali.
Dodatkowo, symulacje komputerowe wykluczają możliwość, że obserwowane obiekty to brązowe karły, gdyż układ nie przetrwałby. Brązowe karły to obiekty większe od planet, ale o masie zbyt małej, aby stały się gwiazdami.
Pozasłoneczny układ planetarny HR 8799 ma 30 milionów lat, czyli jest bardzo młody w porównaniu z Układem Słonecznym liczącym sobie około 4,6 miliarda lat. System ten ma jednak inną cechę, która czyni go podobnym do naszego układu planetarnego: wielkie planety znajdują się daleko od gwiazdy.
"Myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym układzie planetarnym jest więcej planet niż możemy obecnie wykryć. Cechą wyróżniającą ten system od wielu innych znanych planet pozasłonecznych jest to, że HR 8799 olbrzymie planety znajdują się w zewnętrznych częściach układu - tak jak to ma miejsce w Układzie Słonecznym - a więc pozostaje przestrzeń dla mniejszych planet typu ziemskiego" - powiedział Bruce Macintosh z Lawrence Livermore National Laboratory.
Co więcej, wokół gwiazdy HR 8799 znajdują się dwa dyski zbudowane z pyłu i małych skał, co przypomina sytuację w Układzie Słonecznym: pas planetoid między orbitami Marsa i Jowisza oraz pas Kuipera poza orbitą Neptuna. CZA
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.