
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zofia Nałkowska, Franz Fiszer, Hanka Ordonówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian, Tadeusz Boy-Żeleński, Zofia Stryjeńska, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karol Szymanowski, Artur Rubinstein i Jan Kiepura - to niektóre z postaci dwudziestolecia międzywojennego, które przywołuje w swojej książce <strong>"Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej" Sławomir Koper</strong>. Publikacja ukazała się nakładem BELLONY i Oficyny Wydawniczej RYTM.
"Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów i to praktycznie w każdej dziedzinie" - ocenia Koper, który sam wybrał kilkanaście nazwisk twórców. "Czytelnicy mogą mieć własne zdanie: jednym będzie pewnych nazwisk brakowało, inni będą uważali mój wybór za bardzo subiektywny. I będą mieli rację, uważam jednak, że udało mi się ukazać panoramę życia prywatnego środowiska artystycznego Drugiej Rzeczypospolitej. A to fascynujący temat dotychczas raczej pomijany w publikacjach o okresie międzywojennym" - tłumaczy autor.
Książka jest luźną kontynuacją "Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej". Obie grupy przenikały się wzajemnie. Postacią zajmującą miejsce szczególne jest tu Bolesław Wieniawa-Długoszowski, żołnierz, polityk, stały bywalec stolika skamandrytów "Ziemiańskiej" i kulisów kabaretów warszawskich. Ten ulubieniec Józefa Piłsudskiego był jednym z symboli przedwojennej Warszawy.
Sławomir Koper nie unika w swojej książce tematów drażliwych. "Pisałem otwarcie o odmiennych preferencjach seksualnych, alkoholizmie, narkomanii, problemach i oszustwach finansowych. O kolaboracji w czasach II wojny światowej również" - deklaruje. Jednak, jak dodaje pisał też o szczęśliwych związkach małżeńskich, wielkich uczuciach i zwykłej codziennej egzystencji. "Z tego przecież składa się życie każdego człowieka, niezależnie czy jest zwykłym obywatelem, czy też uznaną sławą. A czasami twórczość oderwana od kontekstu życia prywatnego może wręcz pozostać niezrozumiała" - konkluduje autor.
***
Sławomir Koper - historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał m.in. "Tajemnice i sensacje świata antycznego", "Śladami pierwszych Piastów", "Wędrówki po Polsce piastowskiej", "Spacer po Lwowie" i "Józef Piłsudski. Człowiek i polityk". Obecnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia".
PAP - Nauka w Polsce
esz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.