Niemcy i zwierzęta

Mieszkańcy Niemiec wydają rocznie przeszło 5 miliardów euro na kupno psów i ich utrzymanie. Pod względem tego wskaźnika są bezspornym liderem wśród krajów europejskich. Niemcy mają obecnie ponad 5 milionów psów.

Zdecydowana większość z tych 5 mld euro przeznaczana jest na pokarm, podatki, usługi weterynaryjne i nabywanie psich akcesoriów w licznych wyspecjalizowanych butikach oraz sklepach internetowych. Dla potrzeb zwierząt domowych rozwija się cały przemysł - od fabryk produkujących pokarmy, sklepów dla ich sprzedaży, zakładów fryzjerskich, restauracji i hoteli-schronisk po zakłady pogrzebowe.

Szczególnie kosztowne są usługi specjalistów w dziedzinie weterynarii. Na przykład chirurdzy -oftamolodzy na życzenie właścicieli zwierząt przeprowadzają unikalne operacje wszczepiania sztucznych soczewek ocznych kotom z osłabionym wzrokiem i psom, cierpiącym na kataraktę. "O ile ludzie mogą żyć z kataraktą (zaćmą soczewki ocznej), to dla psa choroba taka jest śmiertelna" - twierdzi szefowa bawarskiej firmy C&Z Tchnologies Christina Kreiner, która opracowała nie tylko multifokalne soczewki oczne, ale także soczewki okularowe dla różnych zwierząt, w tym żyraf i słoni.

W Niemczech zwierzęta domowe nie tylko żyją po ludzku. W całym kraju pracują setki firm usług pogrzebowych, z którymi współpracują fabryki produkujące trumny o cenie od 100 euro, urny i nagrobki, a także psycholodzy. Czynnych jest też kilka krematoriów dla zwierząt domowych. Kremacja kota kosztuje do 200 euro, a dużego psa - do 350 euro. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera