Utrata małego fragmentu DNA z chromosomu 15 zaburza rozwój układu nerwowego

Delecja czyli ubytek małego fragmentu DNA zlokalizowanego na chromosomie 15 powoduje liczne zaburzenia rozwoju układu nerwowego, w tym opóźnienie rozwojowe i epilepsję - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".

We wcześniejszych badaniach stwierdzono, że delecje większego obszaru chromosomu 15 - dotyczące około 1,5 miliona par zasad azotowych, z których zbudowane jest DNA, powodują opóźnienie umysłowe, padaczkę i schizofrenię.

W swojej najnowszej pracy Arthur Beaudet wraz z kolegami z Baylor College of Medicine w Houston opisał, występowanie delecji małego fragmentu zlokalizowanego na chromosomie 15 DNA wielkości około 680 tysięcy par zasad, u 10 niespokrewnionych osób z zaburzeniami rozwojowymi układu nerwowego. Naukowcy stwierdzili, że delecją objęty jest u tych ludzi cały gen CHRNA7 i część genu o nazwie OTUD7A.

Obydwa z nich są genami aktywnymi w mózgu; wiadomo, że CHRNA7 koduje białko regulujące przepływ jonów w komórkach nerwowych. Zaburzenia w budowie i aktywności tego typu białek tzw. kanałów jonowych często leżą u podstaw rozwoju epilepsji. KDO

PAP - Nauka w Polsce

krf/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera