Zaburzenia w rozwoju istoty białej związane z ryzykiem schizofrenii

U osób predysponowanych do rozwoju schizofrenii wcześnie dochodzi do zaburzeń w rozwoju istoty białej, odpowiedzialnej za przekazywanie informacji między różnymi częściami mózgu - o odkryciu naukowców z USA informuje pismo "Biological Psychiatry".

Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, która charakteryzuje się tzw. objawami psychotycznymi, czyli halucynacjami i omamami. Często dotyka ona osoby młode - w późnym okresie dorastania lub wczesnej dorosłości, kiedy mogłyby zacząć w pełni samodzielne życie.

We wcześniejszych badaniach, w mózgach osób chorych na schizofrenię obserwowano zmiany strukturalne w istocie białej. Jest to część tkanki nerwowej utworzona przez wypustki neuronów, które przekazują na odległość sygnały między oddalonymi od siebie obszarami mózgu. Istota biała pozwala na szybkie, złożone myślenie.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że zaburzenia w strukturze i funkcji istoty białej (czyli w połączeniach nerwowych) mogą mieć silny związek z występowaniem psychoz.

Jednak wiedza na temat tego, kiedy i dlaczego dochodzi do pojawienia się nieprawidłowości w istocie białej u schizofreników jest ciągle niewielka. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przy użyciu nowej techniki obrazowania mózgu zaobserwowali zaburzenia w tworzeniu się istoty białej u młodych ludzi z podwyższonym ryzykiem zachorowania na schizofrenię. Zdaniem autorów pracy, odkrycie to może pomóc wcześnie identyfikować osoby narażone na to poważne schorzenie, co pozwoli jak najwcześniej rozpocząć właściwe leczenie. Zespół kierowany przez psycholog dr Katherine Karlsgodt przebadał 36 nastolatków i młodych dorosłych, w wieku od 12 do 26 lat, którzy mieli duże ryzyko zachorowania na schizofrenię oraz 25 zdrowych osób. Ryzyko schizofrenii określono na podstawie czynników genetycznych (posiadanie bliskiego krewnego ze schizofrenią) albo na podstawie bardzo wczesnych klinicznych objawów schorzenia. Na początku doświadczenia wszyscy przeszli badanie mózgu z użyciem nowej metody, określanej jako obrazowanie tensora dyfuzji (DTI). Pozwala ona śledzić ruch cząsteczek wody zarówno w szarej, jak i białej istocie mózgu i na tej podstawie oceniać zmiany w ich strukturze. W przeszłości, gdy nie było jeszcze tej metody, analizowanie istoty białej było utrudnione.

Wykonano również testy oceniające objawy choroby oraz funkcjonowanie pacjentów. Stan ich zdrowia śledzono przez ponad 2 lata - w tym okresie powtarzano testy w różnych punktach czasowych. U osób narażonych na schizofrenię stwierdzono zaburzenia w rozwoju istoty białej w płatach skroniowych. Innym ważnym odkryciem było to, że analizując zmiany w istocie białej podczas pierwszej wizyty pacjenta specjaliści mogli przewidzieć, jak bardzo pogorszy się jego stan wraz z upływem czasu i jak będzie on funkcjonował 15 miesięcy później - w pracy, szkole czy w domu. Zdaniem dr Karlsgodt, wskazuje to, że u młodych ludzi, którzy mają ryzyko zachorowania na schizofrenię może dochodzić do jakichś zaburzeń w rozwoju istoty białej, które przyczyniają się do wystąpienia choroby. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera