
<strong>Dr Dariusz Libionka został zdobywcą tegorocznej Nagrody im. Prof. Łukasza Hirszowicza, przyznawanej corocznie przez Żydowski Instytut Historyczny. Laureata doceniono za pionierskie prace dotyczące stosunków polsko-żydowskich w latach Zagłady oraz za zasługi jako redaktora naczelnego rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały". </strong>Nagroda im. Łukasza Hirszowicza została ufundowana w 2000 roku przez niedawno zmarłą prof. Marię Hirszowicz, dla uczczenia pamięci jej męża.
Nagroda jego imienia przyznawana jest za działalność naukową, artystyczną lub edukacyjną, upamiętniającą obecność, kulturę i losy społeczności żydowskiej w Polsce. Jej laureata corocznie wyłania niezależne jury w składzie: dr Eleonora Bergman, prof. Alina Brodzka-Wald, prof. Jerzy Jedlicki, mgr Maria Łosiewicz, prof. Jerzy Tomaszewski oraz prof. Feliks Tych (przewodniczący).
Dr Dariusz Libionka urodził się w 1963 roku. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, pełni funkcję kierownika działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku oraz redaktora naczelnego rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały". Jest autorem licznych publikacji naukowych, m.in. "Głową w mur. Interwencje Kazimierza Papee, polskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej w sprawie zbrodni niemieckich w Polsce", "Amia Krajowa i Delegatura Rządu wobec zagłady Żydów polskich", "Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945", "Polska konspiracja wobec eksterminacji Żydów w dystrykcie warszawskim" i "Prowincja noc. Życie i Zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim".
W poprzednich latach Nagrodą im. Hirszowicza uhonorowano: Michała Nekanda-Trepka, zespół lubelskiego Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", Daniela Kaca, Barbarę Engelking-Boni, Marcina Wodzińskiego oraz Bogdana Białka.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w piątek, 8 maja, o godz. 16.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie (ul. Tłomackie 3/5).
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.