Światowa Biblioteka Cyfrowa już otwarta

Światowa Biblioteka Cyfrowa, w której w internecie można za darmo korzystać z wybranych zbiorów z bibliotek i archiwów całego świata, została zainaugurowana 21 kwietnia w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Zasoby biblioteki mieszczącej się po adresem www.wdl.org można przeszukiwać w siedmiu językach: angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, portugalskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Fotografia warszawskiego Placu Krasińskich z końca XIX wieku ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA i kolorowe karty z wizerunkami ziem polskich wydane w Imperium Rosyjskim to niektóre z materiałów związanych z Polską, jakie można znaleźć w cyfrowej bibliotece. Duże zbliżenia pozwalają na bardzo dokładne oglądanie starych dokumentów.

Projekt, przygotowany z inicjatywy ONZ i 32 instytucji partnerskich, zrealizowała ekipa biblioteki Kongresu USA.

Swój wkład, tak pod względem zawartości, jak i wiedzy technicznej, w tworzenie Światowej Biblioteki Cyfrowej wniosły biblioteki narodowe i instytucje kulturalne takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Brazylia, Chiny, Egipt, Francja, Japonia, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. AWL

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera