W dniach 26-31 października w Manchesterze odbyło się<strong> Manchester International Science Festiwal</strong>, czyli kolokwium dyrektorów festiwali nauki z całego świata.
Pozostali uczestnicy kolokwium pochodzili m.in. z: Afryki Płd., Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Chin, Chorwacji, Danii, Hiszpanii, Japonii, Jemenu, Kuby, Litwy, Niemiec, Rosji, Singapuru, Tajwanu i Ukrainy. Ich rozmowy skupiały się wokół tematów: "Dlaczego organizujemy Festiwale Nauki?", "Jak organizujemy Festiwal Nauki?", "Kiedy organizujemy Festiwal Nauki?", "Darwin 200 - imprezy i obchody 200-lecia urodzin Darwina", "Co i kto organizuje Festiwale Nauki?" oraz "Gdzie organizujemy Festiwal Nauki?".
Wszyscy uczestnicy kolokwium przedstawili własne Festiwale. Prezentacjom towarzyszyła ożywiona dyskusja. "Co ciekawe, cel przyświecający organizatorom poszczególnych festiwali był zazwyczaj ten sam, jednak dopiero w trakcie wypowiedzi okazywało się, jak wiele różni festiwal w Chinach od festiwalu brazylijskiego czy licznych festiwali brytyjskich. To właśnie rozmaitość doświadczeń i możliwość ich wymiany stanowi o największej wartości tego kolokwium" - opowiada Małgorzata Wojnowska z agencji reprezentującej warszawski FN.
Jak dodaje, członkowie kolokwium mieli także okazję uczestnictwa w trwającym w tym czasie w Manchesterze Festiwalu Nauki. Obejrzeli ciekawe pokazy ("Jak zostać wynalazcą?" "Uliczny pokaz zjawisk naukowych", "Ekspozycje Muzeum Nauki i Technologii"), wzięli udział w debacie o konsekwencjach szczepień profilaktycznych noworodków i dzieci oraz obejrzeli film "Kosmiczna Afryka" połączony z debatą na temat położenia mniejszości etnicznych w Wielkiej Brytanii. Zaproszeni naukowcy obecni byli również na wręczeniu nagrody dla brytyjskiego popularyzatora festiwalowego 2007.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.