Uczelnie i instytucje

Prawie 140 mln zł na rozwój i inwestycje na Politechnice Krakowskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prawie 140 mln zł w najbliższych 2-3 latach Politechnika Krakowska (PK) przeznaczy na programy rozwojowe dla studentów i pracowników oraz na inwestycje w infrastrukturę. O planach władze uczelni opowiedziały na czwartkowej konferencji prasowej.

O planach PK mówiono w kontekście wdrażania nowej Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Władze uczelni podkreśliły m.in., że skład nowej rady uczelni został właśnie powołany, a prace nad nowym statutem uczelni są zaawansowane – senat uczelni powinien przyjąć dokument w maju.

Jak zaznaczył rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior, że uczelnia ma mieć charakter akademicki; zamierza kłaść duży nacisk na wysoki poziom kształcenia i prowadzenie badań naukowych. Chce też przyciągnąć najlepszych absolwentów szkół średnich.

Rozwojowi studentów i pracowników mają służyć specjalne programy i inwestycje w infrastrukturę, których koszty na najbliższe 2-3 lata uczelnia szacuje na ponad 140 mln zł (90 mln zł na rozwój infrastruktury, 50 mln zł na programy rozwojowe).

"Inwestycje infrastrukturalne, a także w programy rozwojowe, informatyzację na Politechnice Krakowskiej, obecnie znacznie bardziej przyspieszyły w stosunku do lat ubiegłych, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym" – powiedział kanclerz Politechniki Krakowskiej Leszek Bednarz.

Wśród najważniejszych planów wymienił m.in. budowę Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej - centrum badawczego, m.in. do walki z smogiem, którego koszt budowy wyniesie 24,6 mln zł, w tym blisko 18 mln zł dofinansowania będzie pochodzić ze środków UE. Zaplanowano też budowę hali sportowej z czterema krytymi kortami w Czyżynach (za 7,8 mln zł); rewitalizację terenu i zieleni Osiedla Studenckiego PK (7,6 mln zł); przebudowę Galerii GIL (na dodatkowym piętrze powstaną m.in. czytelnie, sale seminaryjne i przestrzenie coworkingowe dla studentów, 14,8 mln zł); termomodernizację oraz budowę sali audytoryjnej w budynkach Wydziału Mechanicznego w Czyżynach (27,6 mln zł).

Najważniejsze programy rozwojowe PK, zaplanowane z myślą o studentach i pracownikach, polegają m.in. na utworzeniu nowych specjalności na kilkunastu kierunkach studiów w języku polskim i angielskim (m.in. cyberbezpieczeństwo, eksploatacja dróg wodnych); organizacji kursów podnoszących kwalifikacje oraz wizyt studyjnych w firmach i szkoleń biznesowych; rozwoju centrum e-edukacji Politechniki Krakowskiej. Programy rozwojowe PK prawie w całości finansuje NCBiR (47 mln zł z 50 mln zł).

Na konferencji prasowej rektor zapowiedział też m.in., że w przyszłym roku akademickim uczelnia uruchomi nowy wydział – Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, na którym działać będą kierunki: inżynieria materiałowa, fizyka techniczna, nanotechnologie i nanomateriały.

W przypadku dwóch istniejących już wydziałów dojdzie do rozszerzenia profilu działania i zmian nazw. Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki zostanie przekształcony w Wydział Informatyki i Telekomunikacji, a Wydział Inżynierii Środowiska - w Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Prorektor PK ds. kształcenia dr hab. inż. Jerzy Zając poinformował, że oferta kształcenia zwiększy się do 30 kierunków (w tym 29 na studiach I stopnia), przy czym – zgodnie z wymaganiami ustawy – nie będzie na PK kierunków o tej samej nazwie prowadzonych przez różne wydziały. "Dla przykładu całość kształcenia na budownictwie poprowadzi Wydział Inżynierii Lądowej (dotąd na WIL i WIŚ), całe kształcenie ma kierunku energetyka Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki (dotąd WM i WIEiK)" – wyjaśnił prorektor. Dodał, że od przyszłego roku akademickiego wśród nowych kierunków uczelni pojawią się: inżynieria i gospodarka wodna (WIŚiE), informatyka w inżynierii komputerowej (WIEiK), inżynieria środków transportu (WM), pojazdy samochodowe (WM), systemy i urządzenia przemysłowe (WM), infotronika (WIEiK).

Władze uczelni zwróciły też uwagę na politechniczną szkołę doktorską – obecnie trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem jej koncepcji. Zgodnie z planami przez pierwsze dwa lata studiów każdy doktorant w tej szkole otrzyma stypendium w wysokości ok. 2,4 tys. zł brutto. Potem, po pozytywnej ocenie śródokresowej, zostanie ono zwiększone do 3,6 tys. zł brutto. Zasady rekrutacji i programy kształcenia w politechnicznej szkole doktorskiej zostaną uchwalone do 31 maja.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera