Udomowienie ognia wcześniejsze o 500 tys. lat

Odkryto dowody świadczące o tym, że człowiek "udomowił" ogień
około 790 tys. lat temu, czyli blisko 500 tys. lat wcześniej niż
wskazywały na to dotychczasowe świadectwa - informują naukowcy
izraelscy na łamach "Quaternary Science Reviews".

Wcześniejsze wykopaliska na stanowisku Gesher Benot Ya\\'aqov w północnym Izraelu dowodziły, że pierwsze ślady ognia pochodzą sprzed 790 tys. lat. Najnowsze analizy potwierdzają te wnioski i dowodzą, że nie były to przypadkowe ślady ognia, ale świadectwo nabytej umiejętności.

Jak wyjaśnia dr Nira Alperson-Afil z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, ślady ognia powtarzają się w kilku warstwach archeologicznych, w oddzielnych skupiskach, co sugeruje, że mogą to być pozostałości palenisk. "Raz nabyta umiejętność rozpalania ognia była przekazywana z pokolenia na pokolenie" - tłumaczy badaczka.

Jak dodaje, wcześniejsze badania archeologiczne świadczyły jedynie o obecności śladów ognia. Mógł to być ogień pochodzący z naturalnych pożarów lasów czy traw, który ludzie zanosili do domów. Najnowsze prace dowodzą, że już 790 tys. lat temu człowiek potrafił samodzielnie ogień rozpalać.

Jej zdaniem umiejętność rozpalania ognia to jeden z ważnych czynników zachęcających człowieka do rozprzestrzenienia się z Afryki na inne kontynenty.

Udomowienie ognia było punktem zwrotnym w dziejach przodków człowieka. Ogień chronił przed drapieżnikami, zapewniał ciepło i światło, a także pozwalał na wykorzystanie nowych źródeł pożywienia. "Umiejętność rozpalania ognia dała ludziom poczucie pewności siebie. Mogli porzucić swoje ograniczone terytoria i kolonizować nowe, nieznane obszary" - dodaje. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera