Zaburzenia uwagi są wynikiem nieprawidłowej koordynacji mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trudności z koncentracją uwagi powstają na skutek niewłaściwego działania genu, który odpowiada za koordynowanie pracy różnych obszarów mózgu – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Neuron”.

W badaniu na myszach naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine (USA) wykazali, że dysfunkcja genu ErbB4 – białka regulującego poziom neuroprzekaźników umożliwiających komunikację pomiędzy korą przedczołową a hipokampem – powoduje u zwierząt upośledzenie zdolności uwagi i zapamiętywania.

Tym samym dowiedli, że hipokamp – struktura wspomagająca zapamiętywanie – uczestniczy w procesach celowego przekierowywania uwagi na bodźce pochodzące z otoczenia (procesy góra-dół).

„Wykazaliśmy, że uwaga związana z procesami góra-dół jest kontrolowana nie tylko przez korę przedczołową, ale również hipokamp. Gdy dochodzi do nasilenia koncentracji, te dwa rejony działają ze sobą w ścisłej synchronizacji” – mówi prof. Lin Mei, współautorka badania.

Z wcześniejszych badań wynika, że zaburzenia koncentracji związanej z procesami góra-dół zwiększają ryzyko rozwoju zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi (ADHD). Z kolei nieprawidłowe funkcjonowanie genu ErbB4 wiąże się z występowaniem zaburzeń, takich jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, czy depresja.

Wyniki niniejszej pracy mogą pomóc w pełniejszym zrozumieniu mechanizmów leżących u podłoża tych zaburzeń.

Więcej informacji na temat badania znajdziemy pod adresem: http://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(18)30195-8

(PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera