Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
15.03.2018 aktualizacja 15.03.2018

Ponad 500 genów wpływa na inteligencję

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Największe jak do tej pory badania wykazały, że na inteligencję wpływa ponad 500 genów - informuje pismo „Molecular Psychiatry”.

Korzystając z bazy UK Biobank, zawierającej dane genetyczne ludzi z całego świata, naukowcy z uniwersytetów w Edynburgu, Southampton oraz Harvard University porównali DNA ponad 240 000 osób. Udało im się zidentyfikować 538 genów związanych ze sprawnością intelektualną oraz 187 regionów ludzkiego genomu mających związek z myśleniem. Niektóre z tych genów mają także związek z procesami biologicznymi, również tymi, które sprzyjają długiemu życiu.

Okazało się również, że geny wpływające na rozwiązywanie problemów oddziaływały na procesy, dzięki którym neurony przekazują sygnały z jednego miejsca mózgu do drugiego.

Jednak nawet znając wszystkie te geny, trudno określić inteligencję danej osoby tylko na podstawie jej genomu. Gdy autorzy badań przeanalizowali DNA grupy ludzi, różnice w poziomie inteligencji udało się przewidzieć tylko w 7 proc. przypadków.

Specjaliści szacują, że około 50 do 80 proc. występujących pomiędzy ludźmi różnic w inteligencji ogólnej ma podłoże genetyczne. Jednak ważną rolę odgrywa także środowisko. Dzieci dobrze odżywione, wychowywane w bezpiecznym i wolnym od zanieczyszczeń, stymulującym środowisku wypadają lepiej w testach IQ niż dzieci zaniedbane.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023