Historia i kultura

Ilha Formosa, czyli Piękna Wyspa

Danshui, molo wychodzące w stronę Wschodniego Morza Chińskiego. Fot. B.Łakomska
Danshui, molo wychodzące w stronę Wschodniego Morza Chińskiego. Fot. B.Łakomska

<strong>Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca Tajwanu, utrwalone na fotografiach Bogny Łakomskiej, zaprezentowano na otwartej 17 października w Muzeum Okręgowym w Toruniu wystawie &quot;Tajwan - Ilha Formosa&quot;</strong>. Zdjęcia powstały podczas rocznego pobytu na stypendium w National Tajwan Normal University.

"Trudno jednoznacznie powiedzieć, co jest główną atrakcją wyspy. Dla jednych może być nią przyroda, dostarczająca wspaniałych wrażeń dzięki egzotycznym roślinom, łańcuchom górskim zajmującym większość wyspy, czy lazurowemu morzu. Dla innych będzie to dalekowschodnia kuchnia pełna niepowtarzalnych smaków i zapachów lub bogate zbiory sztuki chińskiej, zgromadzone chociażby w Muzeum Pałacowym. Unikalny klimat tego miejsca tworzą również jego mieszkańcy, bardzo życzliwi i uczynni, a przy tym nieprzeciętnie pracowici i ambitni" - mówi Bogna Łakomska, autorka zdjęć i kuratorka wystawy. "To właśnie dzięki życzliwości mieszkańców wyspy dotarłam do miejsc, które utrwalone zostały na prezentowanych fotografiach" - dodaje.

Tajwan to niewielka wyspa o kształcie liścia, położona zaledwie 160 km na południowy wschód od Chin. Usytuowana jest w miejscu, gdzie zachodzą na siebie płyty geologiczne, tworzące rodzaj tarasów, stąd i obecna nazwa - Tajwan, czyli "Wyspa Tarasów". Inną nazwą Tajwanu, wymyśloną przez Portugalczyków w 1517 roku, jest "Ilha Formosa", co oznacza "Piękna Wyspa".

Portugalia zarządzała Tajwanem jako pierwszy z krajów kolonialnych. W XVII wieku rządy na wyspie sprawowała Holandia, a pod koniec tego stulecia władzę przejęła chińska dynastia Qing. Napływająca w tym czasie z Prowincji Fujian ludność mandżurska opanowała w większości wyspę, budując na niej nową tajwańską społeczność.

Po długotrwałej dominacji cesarstwa, pod koniec XIX wieku, okupację Tajwanu rozpoczęła Japonia. Zakończyła ją wraz z przegraną w II wojnie światowej. W 1949 roku Tajwan zdecydował się uniezależnić od Chin, które - według postanowień z Jałty - miały być jego suwerenem. Narodowym bohaterem został Chiang Kaishek - lider Kuomintangu, czyli Partii Narodowców, który doprowadził do utworzenia Chińskiej Republiki (Republic of China), wprowadzając kraj na drogę kapitalizmu.

Ekspozycję w Kamienicy Pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35 można oglądać do 16 listopada. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Cytadela w Starej Dongoli z zaznaczeniem lokalizacji domostw  omówionych w  artykule (opracowanie: Adrian Chlebowski). Źródło: African Archaeological Review

    Co jadano w Starej Dongoli? Sorgo, pszenica i jęczmień podstawowymi składnikami lokalnej diety

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera