<p>Korzystne ułożenie sondy Cassini pozwala z niespotykaną dotychczas dokładnością badać interakcje pomiędzy pierścieniami Saturna i jego księżycami - informuje NASA.</p>
W połowie września b.r. sonda Cassini miała okazję obserwować Saturna w unikalny sposób. Znajdowała się wtedy dokładnie na linii Słońce-Saturn, za planetą, a więc niejako w jej cieniu. Dzięki temu mogła z ogromną dokładnością zobrazować drobny pył pierścieni Saturna efektownie podświetlony przez światło słoneczne.
Te korzystne ustawienie pozwoliło na odkrycie aż czterech nowych pierścieni. Dwa z nich znajdują się w przerwie Cassiniego i, co najciekawsze, nie zostały odkryte przez żadną z sond przelatujących dotychczas obok Saturna. Dwa inne to nowe pierścienie zewnętrzne.
Naukowcom wydaje się obecnie, że główny wpływ na powstawanie i życie nowych pierścieni mają księżyce Saturna. Jeden ze słabych pierścieni zewnętrznych ma taką samą orbitę, jak małe satelity planety o nazwie Janus i Epimetheus. Drugi wąski pierścień zewnętrzny porusza się za to bardzo podobnie do innego małego ciała, także odkrytego przez sondę Cassini, nazwanego Pallene. Badanie wzajemnych oddziaływań księżyców i pyłu w pierścieniach pozwala nam rzucić więcej światła na obecny obraz układu Saturna, a przez to dotrzeć do prawdy o jego powstaniu.
Za to nowy pierścień w przerwie Cassiniego, zobrazowany kamerą podczerwoną sondy Cassini, pokazuje swój nietypowy kolor i jasność, podobne do tego, które obserwowaliśmy u młodego i słabego pierścienia F. AOL
Artykuł pochodzi z Serwisu Naukowego PAP.
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.