<p>Po kilku latach przerwy zostaną wznowione w połowie października podyplomowe studia z zakresu religioznawstwa na <a href="http://www.uw.edu.pl/">Uniwersytecie Warszawskim</a> (UW) - informuje Agnieszka Kozyra, kierownik Studium Religioznawstwa na UW. W planach jest także otwarcie uzupełniających studiów magisterskich. </p>
Studium to przeznaczone jest dla absolwentów wyższych kierunków humanistycznych, a zwłaszcza dla osób mających dyplomy z filozofii, socjologii, kulturoznawstwa, dziennikarstwa i nauk politycznych.
"Głównym powodem wznowienia Podyplomowego Studium Religioznawstwa (PSR) było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, co przyspieszyło uczestnictwo Polski w procesach globalizacyjnych" - mówi Kozyra. Wg niej, spowodowało to ogromny wzrost zainteresowania religią w ogóle, a w szczególności niechrześcijańskimi tradycjami religijnymi silnie obecnymi w Europie i w świecie.
Według Kozyry, właściwe zrozumienie świata współczesnego wymaga pogłębienia wiedzy na temat zjawisk religijnych i obszarów kulturowych, z którymi te religie są powiązane. "Brak stosownej wiedzy wpływa negatywnie na właściwą ocenę zjawisk na świecie i niezrozumienie zachowań przedstawicieli różnych religii" - podkreśla.
W związku z tym, jak dodaje, Uniwersytet Warszawski zdecydował się włączyć do swojej oferty także program studiów religioznawczych, opracowany przez Instytut Orientalistyczny UW przy współpracy z z Wydziału Filozofii i Socjologii oraz Wydziału Historycznego.
Kozyra przypominaa też, że powołanie Podyplomowego Studium Religioznawstwa jest naturalną kontynuacją tradycji studiów religioznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, która sięga lat międzywojennych (wykłady z zakresu religioznawstwa prof. Stefana Czarnowskiego). Po II wojnie światowej problematykę religioznawczą poruszał w swoich wykładach prof. Stanisław Ossowski i prof. Władysław Tatarkiewicz. Przez 15 lat działało Podyplomowe Studium Religioznawstwa przy Wydziale Filozofii i Socjologii UW, które zawiesiło swoją działalność kilka lat temu.
Absolwent Podyplomowego Studium Religioznawstwa uzyska, jak podkreśla Kozyra, systematyczną wiedzę o wybranych religiach świata, dzięki czemu będzie mógł wykorzystać te wiadomości w pracy związanej ze swoją pierwszą specjalizacją. Uzyska także przygotowanie do wypowiadania się merytorycznie na temat doktryn religijnych i politycznych o podłożu religijnym. SKZ
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.